لینک های دسترسی

Breaking News

وال استریت ژورنال: مقام های امریکایی روی سیاست افغانستان اختلاف دارند


جیم متیس، وزیر دفاع ایالات متحده در ماه اپریل امسال به افغانستان سفر کرد.

روزنامه وال استریت ژورنال گزارش می دهد که مقام های حکومت امریکا روی سیاست کشور شان در قبال افغانستان دچار اختلاف نظر می باشند.

این روزنامه به نقل از مقام های امریکایی نگاشته است که برخی چهره ها در قصر سفید و سایر ادارات حکومت ایالات متحده در مورد اهداف واشنگتن در افغانستان توافق نظر ندارند.

در گزارش روزنامه وال استریت ژورنال آمده است که از سرگیری مذاکرات با گروه طالبان و تحت فشار قرار دادن پاکستان، دو مورد اصلی اختلاف نظر بین مقام های امریکایی می باشد.

بر اساس گزارش وال استریت ژورنال، فقط چند روز پس از آنکه دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده صلاحیت تعیین شمار سربازان امریکایی در افغانستان را به جیم متیس، وزیر دفاع کشورش سپرد، قصر سفید در یک یادداشت محرمانه خواستار اعزام شمار محدود سربازان امریکایی به افغانستان شده بود.

در این یادداشت که از سوی جنرال مک مستر، مشاور امنیت ملی ایالات متحده به تعدادی از مقام های ارشد حکومت آن کشور ارسال شده بود، آمده است که دونالد ترمپ به وزیر دفاع ایالات متحده تنها اجازه اعزام حد اکثر ۳۹۰۰ سرباز امریکایی را به افغانستان خواهد داد.

پیام های ضد و نقیض واشنگتن؟

گزارش وال استریت ژورنال می افزاید این یادداشت که بر شمار اعزام سربازان تازه نفس امریکایی به افغانستان محدودیت وضع می کند، بسیاری مقام های حکومت امریکا را شفگت زده کرد چون آنان تصور می کردند که قصر سفید همچو محدودیت را وضع نخواهد کرد.

دانا وایت، سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده گفت که در مورد جزییات هیچ یادداشت محرمانه بحث کرده نمی تواند اما افزود که شمار سربازان نه بلکه استراتیژی جدید واشنگتن در قبال افغانستان دارای اهمیت می باشد.

برخی مقام های وزارت دفاع امریکا گفته اند که هر چند یادداشت محرمانه قصر سفید بر اعزام سربازان امریکایی به افغانستان محدودیت وضع کرده است، اما احتمال دارد این یادداشت مانع برنامه ریزی های وزارت دفاع امریکا در قبال افغانستان نشود.

وال استریت ژورنال نگاشته است که این پیام های ضد و نقیض نمایانگر اختلافات بین مقام های حکومت دونالد ترمپ در مورد سیاست واشنگتن در قبال افغانستان می باشد.

این در حالیست که حکومت دونالد ترمپ تلاش دارد تا استراتیژی ایالات متحده در قبال جنگ افغانستان را تغییر بدهد.

جیم متیس، وزیر دفاع ایالات متحده گفته است که استراتیژی جدید کشورش در برابر افغانستان تا اواسط ماه جولای به قصر سفید فرستاده خواهد شد و بر اساس این استراتیژی، سربازان بیشتر امریکایی برای مانع شدن از گسترش نفوذ طالبان به افغانستان اعزام خواهد شد.

وزارت دفاع ایالات متحده در نظر دارد تا بین دو هزار تا پنج هزار سرباز تازه نفس را به افغانستان اعزام کند.

بسیاری نظامیان امریکایی در افغانستان مصروف آموزش و مشوره دهی به نیرو های افغان اند اما مقام های امریکایی می گویند انتظار می رود که با اعزام سربازان بیشتر امریکایی به افغانستان، این سربازان ممکن در جنگ علیه گروه طالبان سهم بگیرند و شمار حملات هوایی نیرو های امریکایی در افغانستان نیز افزایش یابد.

ایالات متحده در حال حاضر حدود ۸۴۰۰ سرباز در افغانستان دارد.
ایالات متحده در حال حاضر حدود ۸۴۰۰ سرباز در افغانستان دارد.

XS
SM
MD
LG