لینک های دسترسی

Breaking News

انتقال موقعیت کاری نمایندگی سیاسی امریکا در هرات


مسئولین قنسولگری ایالات متحده امریکا در ولایت غربی هرات از تغییر موقعیت کاری نمایندگی سیاسی این کشور از داخل شهر هرات به یک ساحه نظامی خبر داده اند. اما وزارت امور خارجه افغانستان می گوید مقام های امریکایی بدون در جریان گذاشتن آنها این تصمیم را گرفته اند.

قنسولگری ایالات متحده در ولایت در هرات سال ۲۰۱۲ میلادی به گونه رسمی در هوتل پنج ستاره این ولایت افتتاح و در ساحه ای کاملا تفریحی در شهر هرات کار خود را آغاز نمود.

سال ۲۰۱۳ میلادی و بعد از وقوع حمله ای انتحاری چهره این نماینده گی سیاسی به دژی کاملا نظامی مبدل شد.

و حالا دقیقا یک سال بعد از آن تاریخ و امضای قرارداد امنیتی بین کابل و واشنگتن مسئولین این نمایندگی سیاسی در هرات از تغییر موقعیت کاری شان از داخل شهر به یک ساحه نظامی خبر می دهند.

نعیم حسینی، مسئول مطبوعاتی قونسلگری ایالات متحده آمریکا در هرات به رادیو آشنا صدای امریکا گفت در حال حاضر این نماینده گی سیاسی بگونه کامل تعطیل شده و آنها در حال انتقال لوازم و تجهیزات این قنسولگری به کمپ نیروهای خارجی واقع در میدان هوایی هرات می باشند.

آقای حسینی همچنان میگوید بعد از این فعالیت شان را به صورت محدودتر در این ساحه نظامی ادامه خواهند داد.

این تغییرمکان ناگهانی قنسولگری ایالات متحده امریکا در هرات به نوعی واکنش مقام های وزارت امور خارجه افغانستان را در قبال داشته است.

تا جایی که سراج الدین سراج معاون سخنگوی وزارت امور خارجه افغانستان میگوید آنها از این تصمیم مقام های امریکایی بی اطلاع می باشند. آقای سراج همچنان این اقدام را خلاف قوانین دپلماتیک می خواند.

آقای سراج می گوید: "اخیرا تصامیم که از طرف سفارت امریکا در کابل گرفته می شود تغییر قونسلگری امریکا که کار تعمیر آن جریان داشت، مسدود شده و تا روز سه شنبه به شاروالی شهر تحویل داده می شود. فعالیت ها و کار ها ما جریان دارد و تاهنوز جای دیکر برای سفارت معلوم نیست."

اما نعیم حسینی مسئول مطبوعاتی قونسلگری آمریکا در هرات میگوید مقام های ارشد افغان را از چند روز به این سو در جریان گذاشته بودند.

همزمان سید فضل الله وحیدی سرپرست ولایت هرات نیز می گوید این نمایندگی سیاسی تنها موقعیت کاری خود را تغییر داده اما فعالیتش در این ولایت ادامه خواهد داشت.

آقای وحیدی همچنان جابجایی نماینده گی سیاسی ایالات متحده به بیرون از شهر هرات را گامی مثبت در کاهش نا امنی ها در این ولایت عنوان میکند.

آقای وحیدی می گوید: "مقامات امریکایی بدون اطلاع، روز پنجشنبه به یک پایگاه نظامی رفته اند که خود نقض قوانین دپلوماتیک و قرارداد ما است."

قرارداد ایجاد نمایندگی سیاسی ایالات متحده امریکا در هوتل پنج ستاره هرات در سال ۲۰۰۹ میلادی بین مقام های افغان و امریکایی در ولایت هرات به امضاء رسید.

XS
SM
MD
LG