لینک های دسترسی

Breaking News

نخستین ملاقات رهبران امریکا و کیوبا در چندین دهه


این نخستین دیدار رهبران ایالات متحده امریکا و کیوبا در چندین دهه بود

باراک اوباما، رئیس جمهور امریکا با بیان اینکه امریکا و کیوبا در روابط دو جانبه خود به جلو حرکت می‌کنند، اعلام کرد که از کنگره خواسته است برای لغو تحریم‌های کیوبا اقدام کند.

باراک اوباما روز شنبه در سخنرانی خود در جمع کشورهای امریکايی در هفتمين گردهمايی سالانه رهبران قاره امریکا در پاناما، در مورد رابطه با کیوبا گفت امریکا خود را محبوس گذشته‌ها نمی‌کند.

آقای اوباما گفت که ايالات متحده به دنبال ايجاد مناسباتی نوين و به دور از جنگ ايدئولوژيک با کیوباست.

او اضافه کرد "در حاليکه اختلافات جدی بين دو کشور ما به قوت خود باقيست، ما با تکيه بر ارزش های جهانی به انتقاد از يکديگر ادامه می‌دهيم. اين مسئله در مورد پرزيدنت کاسترو هم صادق است، مطمئنم ايشان هم همين کار را خواهند کرد، اما من معتقدم که ما بايد به جلو حرکت کنيم و با استفاده از اين فرصت به دنبال منافع مشترکمان باشيم."

رئیس جمهوری ایالات متحده گفت که از کنگره خواسته است کار بررسی لغو تحريم‌های چند دهه‌ای عليه کیوبا را آغاز کنند. آقای اوباما افزود "واقعيت اين است که ايالات متحده نمی‌خواهد اسير گذشته‌ها شود، ما به آينده نگاه می‌کنيم و به سياست‌هايی که به بهبود زندگی مردم کیوبا، و پيشبرد منافع و همکاری‌ها در اين نيمکره بيانجامد. البته اين تغيير در سياست‌های امریکا شامل همۀ کشورهای منطقه می‌شود."

رئيس جمهوری امریکا در ادامه افزود، انتقاد امریکا از کشورهای ديگر در زمينه موازين حقوق بشر به هيچ وجه به معنای آن نيست که امریکا خود بی عيب و نقص است.

او در این بخش از سخنرانی خود گفت "بگذاريد نخستين کسی باشم که قبول کند که راه امریکا در مورد حفظ موازين حقوق بشر هميشه يکسان و برابر نبوده است. من قطعاً می‌دانم که در تاريخ کشورمان فصل‌های تاريکی وجود داشته که بر مبنانی ارزش‌های بنیادین امریکا عمل نشده است. "

يکی از درخواست‌های عمدۀ دولت کیوبا از امریکا لغو تحريم‌هايی است که اقتصاد کشورش بابت آنها متحمل خسارات زيادی شده است.

واشنگتن هم خواهان پايان محدوديت های مسافرتی ديپلمات های خود به کیوبا و اجازۀ تماس آزادانۀ آنها با شهروندان عادی کیوباست.

راول کاسترو، رئيس جمهوری کیوبا نيز در پاسخ به سخنان آقای اوباما، تصميم وی را برای احيای مناسبات دو کشور ستود و تصريح کرد که باراک اوباما را مسئول به گفتۀ او "مواضع تجاوزکارانه" امریکا نسبت به کیوبا نمی‌داند.

از او به خاطر تجديد نظر در مواضع امریکا به ويژه اقداماتی که در جهت حذف نام کیوبا از فهرست کشورهای حامی تروريسم برمی‌دارد تقدير کرد.

رهبران دو کشور، ديروز، جمعه دهم آوریل در حاشیه این اجلاس به طور نمادین با يکدیگر دست دادند. این، نخستین دیدار رهبران دو کشور پس از انقلاب کیوبا بود.

رئيس جمهوری امریکا ديروز در جمع رهبران جامعۀ مدنی در پاناما سيتی ابراز اميدواری کرد که برقراری مناسبات ديپلماتيک دو کشور به بهبود وضعيت زندگی مردم کیوبا کمک کند.

باراک اوباما گفت "ما اميدواريم با اين اقدام که ايالات متحده در جهت آغاز فصلی نوين در مناسباتمان با کیوبا به عمل می‌آورد، به ايجاد فضايی بهتر و بهبود وضعيت معيشتی مردم کیوبا کمک کند، نه با آنچه ما، ايالات متحده ديکته می‌کنيم، بلکه با استعداد، قوه ابتکار و انگيزه مردم کیوبا و آنچه که برای رفاه خود تصميم می‌گيرند."

بان کی مون، دبير کل سازمان ملل متحد در مراسم افتتاحيه گردهمايی تلاش دو کشور را در اين زمينه ستود.

دبير کل سازمان ملل متحد گفت که مایل است از آقایان اوباما و کاسترو، روسای جمهوری ایالات متحده و کیوبا برای آغاز عادی‌سازی مناسبات دو جانبه تقدير کند.

آقای اوباما نیز در اين گردهمايی گفت که خوشنود است که کیوبا برای نخستين بار توانسته در نشست سران قاره امریکا در پاناما شرکت کند. در دوره‌های قبلی، ايالات متحده برای اعمال تحريم‌هايش عليه کیوبا و به خاطر مخالفت با حضور کیوبا در اين نشست غالباً مورد انتقاد قرار می‌گرفت.

XS
SM
MD
LG