لینک های دسترسی

Breaking News

امريکا در نظر دارد پنج گروه را از فهرست 'سياه تروريزم خارجی' حذف کند


نمایی از بیرون ساختمان وزارت خارجهٔ ایالات متحده

ایالات متحده در نظر دارد پنج گروه افراطگرا را از فهرست سازمان های تروریستی خارجی حذف کند؛ سازمان هایی که در گذشته به مثابۀ تهدید جدی تلقی می‌شدند اما اکنون گمان می‌رود که از بین رفته اند.

این سازمان‌ها در صدها نفر را در سراسر آسیا، اروپا و شرق میانه کشته اند.

گرچه این سازمان‌ها اکنون فعال نیستند، اما تصمیم حذف آنان از فهرست سیاه برای ادارۀ جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده و کشورهای که این گروه‌ها در این فعالیت داشتند، از رهگذر سیاسی حساس پنداشته می‌شود. این اقدام ممکن سبب انتقادات قربانیان حملات این گروه‌ها و خانواده‌های آنان نیز شود.

باسک (Basque)گروه جدایی طلب در شمال اسپانیا و جنوب غرب فرانسه، فرقه اوم شینریکیو در جاپان،‌ کاهان کاچ، یک گروه افراطی یهودی، و دو گروه اسلامگرا که در اسراییل، فلسطین و مصر فعال بودند، شامل این سازمان ها می‌شوند.

وزارت خارجهٔ ایالات متحده اخیراََ با ارسال یادداشتی به کانگرس امریکا در مورد حذف این سازمان ها اطلاع داده است.

این درحالی است که ایران خواستار حذف سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از فهرست سیاه امریکا شده است تا بن بست مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای ایران خاتمه یابد.

وزارت خارجهٔ امریکا در یک یادداشت جداگانه به قانونگذاران ایالات متحده گفته است که پس از تصمیم نهایی،‌ حذف این سازمان ها از فهرست سازمان های تروریستی خارجی تا چند هفتهٔ آینده به صورت رسمی اعلام خواهد شد.

کاپی این یادداشت ها که توسط انتونی بلینکن، وزیر خارجهٔ امریکا امضا شده است،‌ به دسترس خبرگزاری اسو شیتید پرس نیز رسیده است.

آقای بلینکن در یکی از یادداشت های که به کانگرس ایالات متحده ارسال کرده، گفته است که تصمیم نهایی را در مشوره با لوی سارنوال و وزیر مالیه امریکا اتخاذ خواهد کرد.

در صورت که این تصمیم نهایی شود،‌ همه تعزیراتی که بر این سازمان ها وضع شده است به صورت فوری لغو خواهد شد.

XS
SM
MD
LG