لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا بر پنج 'حامی القاعده' تعزیرات وضع کرد


وزارت مالیه ایالات متحده

وزارت مالیه ایالات متحده روز پنجشنبه ۱۶ سپتمبر (۲۵ سنبله) بر پنج نفر از حامیان شبکهٔ القاعده تعزیرات وضع کرد.

وزارت مالیهٔ ایالات متحده گفته است عمال حامی القاعده در خارج از ترکیه کار می کردند و کمک های مالی شان را برای تندروان این گروه فراهم می کردند. اما در مورد مقدار کمک های مالی جزییات ارایه نشده است.

اندریا گاکی، یک مقام ارشد وزارت مالیهٔ امریکا،‌ با نشر اعلامیه ای گفته است که "ما کار خود را با شرکای خارجی از جمله ترکیه ادامه می دهیم تا شبکه های حمایت مالی القاعده افشا و مختل گردد."

در این اعلامیه آمده است که مجدی سلیم،‌ وکیل مدافع مصری و تسهیل کنندهٔ اصلی کمک های مالی برای القاعده،‌ محمد نصرالدین الغزلانی، شهروند مصری، نورالدین مصلحان، سیبریل گوزیل، و سونر گورلین، شهروندان ترکیه به فراهم کردن کمک مالی برای القاعده متهم شده اند.

بر اساس این اقدام، همه دارایی های افراد متذکره و سایر دارایی های ۵۰ در صد و بیشتر از آن با سایر افراد حقیقی و حکمی که به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم سهم دارند، در ایالات متحده و سایر امکان که زیر قیمومیت امریکا قرار دارد، راکد می شود.

در همین حال،‌ انتونی بلینکن، وزیر خارجهٔ ایالات متحده،‌ در یک تویت نوشته است که امریکا بر پنج تن از حامیان مالی القاعده تعزیرات وضع کرده است که از داخل ترکیه فعالیت شان را سازماندهی می کردند. این دپلومات ارشد امریکایی نوشته است که واشنگتن تلاش می‌کند تا افرادی را هدف قرار بدهد که در صدد آسیب رساندن به ایالات متحده، شهروندان امریکا یا منافع ایالات متحده اند.

تعزیرات ایالات متحده بالای این پنج فرد دو روز پس از آن وضع شد که مقام های استخباراتی امریکا روز سه شنبه ۱۴ سپتمبر (۲۳ سنبله) گفتند که پس از تسلط طالبان بر افغانستان، حال نشانه های فزاینده ای وجود دارد که حامیان القاعده و گروه دولت اسلامی یا داعش به این کشور جنگ زده چشم دوخته اند.

بر اساس گزارش های تازه نشر شده،‌ تندروان این دو گروه "تروریستی" برای رفتن به افغانستان تمایل دارند و به گفتهٔ یک مقام استخباراتی ایالات متحده شماری از تندروان این گروه ها از پیش سفرشان را به سمت افغانستان آغاز کرده اند.

دیوید کوهن، معاون ادارهٔ استخبارات مرکزی ایالات متحده در یک نشست مقام های استخباراتی گفت که نشانه های واضح وجود دارد که تحرکات القاعده در افغانستان آغاز شده است و هشدار داد که شبکهٔ القاعده ممکن تا یک سال دیگر خود را در افغانستان "بازسازی" کند.

اما به گفتهٔ این مقام استخباراتی، امریکا از نزدیک فعالیت این شبکه را زیر نظر خواهد داشت.

با آنهم، مقام های استخباراتی ایالات متحده در مورد شخصیت های مشخص القاعده که راهی افغانستان شده اند، نه جزییات ارایه کردند و نه هم مشخص کرده اند که آنان از کجا وارد افغانستان می شوند.

اخیرا یک ویدیوی منسوب به امین الحق از طریق آنلاین به نشر رسید که وی به ولایت ننگرهار برگشته است. امین الحق یکی از افراد وابسته به شبکهٔ القاعده است که در جریان جنگ در منطقهٔ توره بورهٔ ولایت ننگرهار با اسامه بن لادن، بنیانگذار القاعده، یکجا می جنگید.

در عین حال، برخی سازمان های استخباراتی دیگر تردید دارند که سایر رهبران القاعده که در ایران به سر می برند، مانند سیف العدل، فرد شماره دوم القاعده، نیز ممکن به افغانستان برگردد.

برخی از تحلیلگران نیز هشدار داده اند که افغانستان بار دیگر ممکن "به پناهگاه امن گروه های تروریسی" مبدل خواهد شد.

این تحلیلگران گفته اند که پس از خروج کامل قوای امریکایی و متحدین آن از افغانستان، حال مشاهدهٔ تحرکات گروه های دهشت افگن دشوار شده و پیگیری این تندروان نیز پیچیده تر شده است.

دیوید کوهن، معاون ادارهٔ‌ استخبارات ایالات متحده، با اعتراف به این موضوع گفته است که "توانایی ما در افغانستان مانند شش ماه پیش و یک سال قبل نیست" اما تاکید کرد که امریکا و شرکای اش برای جمع آوری اطلاعات از افغانستان تجربه دارند.

اطلاعات استخباراتی ایالات متحده نشان می‌دهد که القاعده و داعش تا حال برای ظهور مجدد و بازسازی خود در افغانستان به خوبی پیش رفته اند.

جنرال اسکات بریر، رییس استخبارات دفاعی ایالات متحده، گفته است ارزیابی های محتاطانه نشان می‌دهد که یک یا دو سال را در بر خواهد گرفت تا القاعده توانایی خود را به حدی در افغانستان افزایش بدهد که تهدید را متوجه قلمرو ایالات متحده بسازد.

XS
SM
MD
LG