لینک های دسترسی

Breaking News

دنفورد: مصوونیت انتخابات افغانستان مهمتر از تاریخ برگزاری آن است


جنرال جوزف دنفورد، لوی درستیز قوای مسلح ایالات متحده

نیرو های امنیتی افغان مناطق عمدۀ را که باید امنیت آن برای انتخابات سال روان تامین شود، شناسایی کرده و پلان دارند یک سلسله عملیات نظامی را برای آزاد سازی آن مناطق از کنترول طالبان انجام دهند.

جنرال جوزف دنفورد، لوی درستیز عمومی قوای مسلح ایالات متحده، روز چهارشنبه با بیان این مطلب گفت که برگزاری انتخابات "مصوون و موفق پارلمانی در سال روان و انتخابات ریاست جمهوری در سال آینده در افغانستان، فکتور عمده برای مشخص ساختن موفقیت استراتیژی جدید جنگ ایالات متحده می باشد."

آقای دنفورد روز چهارشنبه پس از ملاقات با فرماندهان امریکایی در پایگاه گمبیری گفت که نیرو های افغان در منطقه، ساحات عمدتاً پر نفوسی را شناسایی کرده که آن مناطق "در انتخابات و امنیت، تاثیرگذار بوده و ما باید طی زمان آن مناطق پر نفوس را امن سازیم."

لوی درستیز عمومی قوای مسلح ایالات متحده که در افغانستان است، این هفته با رهبران ارشد افغان ملاقات کرده و برای دیدار با فرماندهان نظامی ائتلاف به رهبری ایالات متحده در افغانستان، به سرتاسر آن کشور به شمول مزار شریف و پایگاه گمبیری در شرق افغانستان سفر کرده است.

این درحالیست که تاهنوز تاریخ مشخص انتخابات پارلمانی افغانستان که قرار بود در شانزدهم سرطان ۱۳۹۷ برگزار گردد، روشن نیست.

گلاجان عبدالبدیع صیاد، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات، افغانستان گفته است که احتمال "تجدید نظر" بر تاریخ برگزاری انتخابات وجود دارد

دنفورد در سفرش به افغانستان، با رئیس جمهور غنی و سایر رهبران افغان ملاقات کرده است.
دنفورد در سفرش به افغانستان، با رئیس جمهور غنی و سایر رهبران افغان ملاقات کرده است.

آقای دنفورد بر برگزاری انتخابات پارلمانی در سال روان و ریاست جمهوری در سال آینده تاکید کرده گفت که زمان برگزاری انتخابات در ملاقات روز سه شنبه اش با رهبران افغانستان به شمول رئیس جمهور غنی، مطرح نشده است.

آقای دنفورد گفت "تاریخ معین انتخابات منوط به آمادگی های کمیسیون مستقل انتخابات است. تامین امنیت مناطق که مردم بتوانند به پای صندوق های رای بروند، از اهمیت به سزای برخوردار می باشد."

در عین زمان، مایکل فنزل، رئیس برنامه های استراتیژیک نیرو های ائتلاف "برگزاری موفق، مصوون و بااعتبار انتخابات افغانستان را با اهمیت تر از زمان برگزاری انتخابات" عنوان کرد.

آقای فنزل که همراه جوزف نفورد به پایگاه گمبیری سفر کرده بوده به خبرنگاران گفت که تعویق انتخابات ممکن به مقامات فرصت بزرگتری بدهد تا تدابیر امنیتی را بیشتر ساخته و این اطمینان را ایجاد کنند که ناظرین انتخابات در تمام محلات حضور داشته باشند. به گفتۀ این جنرال امریکایی "هنوز سازماندهی های زیادی باقیمانده تا انجام شود."

اظهارات و تاکید این دو مقام ارشد نظامی امریکا بر شفافیت روند انتخابات در حالی صورت می گیرد که تدامیچی یاماموتو نمایندۀ ویژۀ منشی عمومی ملل متحد در امور افغانستان در جریان سخنرانی اش در نشست شورای امنیت ملل متحد در مورد افغانستان، گفت که آمادگی های لازم برای برگزاری انتخابات در افغانستان صورت نگرفته است.

XS
SM
MD
LG