لینک های دسترسی

Breaking News

کارفرمایان امریکایی در ماه جولای ۱۸۷ هزار شغل جدید ایجاد کردند


برخلاف پیش‌بینی‌ها،‌ رشد اشتغالزایی ایالات متحده در ماه جولای سال روان کمتر از حد انتظار بود.

بر اساس آماری که روز جمعه از سوی حکومت امریکا منتشر شد،‌ اشتغالزایی در سراسر ایالات متحده در مقایسه با اواخر سال ۲۰۲۰ کمترین رشد را داشت.

وزارت کار ایالات متحده روز جمعه گفت که روند استخدام نیروی بشری در ایالات متحده مستحکم باقی ماند و در ماه جولای مجموعاََ ۱۸۷ هزار نفر در سراسر ایالات متحده استخدام شدند. این رقم اندکی بیشتر از استخدام نیرو بشری در ماه جون است،‌ زیرا در آن ماه ۱۸۵ هزار نفر به کار گماشته شدند. پیش‌بینی می‌شد که ۲۰۰ هزار نفر در ماه جولای در سراسر ایالات متحده استخدام شوند.

با آنکه رشد اشتغالزایی در بزرگترین اقتصاد جهان اندکی کمتر بوده است،‌ دستمز نیروی بشری در این کشور قوی باقی مانده است و این وضعیت مقامات امریکایی را قادر می‌سازد تا تورم پولی را بدون رکود اقتصادی کاهش بدهند.

تحلیلگران بخش اقتصاد در مورد رکود هشدار داده اند، زیرا بانک مرکزی ایالات متحده اخیراّّ نرخ بهره را به بالاترین سطح از سال ۲۰۰۱ رساند تا تقاضا را کاهش دهد و فشارهای هزینه زندگی را مهار کند.

وزارت کار ایالات متحده همچنین گفته است که بیشتر اشتغالزایی در بخش مراقبت‌های صحی، کمک های اجتماعی، فعالیت های مالی و تجارتی عمده فروشی صورت گرفته است.

در حال حاضر، میزان بیکاری در ایالات متحده ۳.۵ درصد است و این رقم پایین ترین سطح بیکاری در تاریخ امریکا به شمار می‌رود.

جو بایدن،‌ رییس جمهور ایالات متحده، آمار روز جمعه را به عنوان نتیجه یک دستور کار اقتصادی که او آنرا "Bidenomics" نامیده است، عنوان کرد.

رییس جمهور بایدن افزود:‌ '' این به دنبال خبر‌های اخیر است که اقتصاد ما همچنان رشد می کند، در حالی که تورم نزدیک به دو سوم کاهش یافته و در پایین ترین سطح خود در بیش از دو سال قرار گرفته است." بایدن افزود که حکومت زیر امرش در صدد کاهش هزینه های خانواده‌ها است.

با وجود نرخ بهرهٔ نسبتاََ بالا، هزینه‌های مستهلکین انعطاف پذیر باقی مانده است، زیرا دستمزد بخشی از نیرو بشری افزایش یافته است. اما در عین حال،‌ نگرانی هایی وجود دارد که افزایش دستمزدها می تواند تورم پولی را در این کشور افزایش بدهد.

از لحاظ علم اقتصاد، نیروی بشری به فردی اطلاق می‌شود که توانایی انجام کار را داشته باشد؛‌ بخواهد کار کند و در جستجوی کار باشد. اما هرگاه فرد در جستجوی یافتن کار نباشد،‌ با آنکه توانایی کار و مایل به انجام کار باشد، جز نیروی بشری پنداشته نمی‌شود.

با آنکه بانک مرکزی ایالات متحده به شکل تهاجمی نرخ بهرهٔ بانکی را به خاطر کاهش تورم افزایش داده است، بازار کار دوامدار باقی مانده است؛ اخراج کارگران نسبتاََ در سطح پایین قرار داشته و اشتغالزایی نسبتاََ بالا بوده است.

اما اقدام بانک مرکزی در راستای افزایش نرخ بهرهٔ بانکی برخی سکتور‌ها را متاثر ساخته است، به ویژه بازار خرید و فروش خانه را که بیشترین سرمایه‌گذاری خانوار در امریکا می‌باشد. اما بازار کار در ایالات متحده با ثبات باقی مانده است.

با وجود ثبات اشتغالزایی در ایالات متحده، از ماه مارچ سال روان میلادی سیستم مالی امریکا با مشکل مواجه بوده است، زیرا از جمله چهار بزرگترین بانک‌های این کشور با ورشکستگی مواجه شدند.

بانک جهانی در اوایل جنوری ۲۰۲۳ هشدار داد که اقتصاد جهان در سال روان میلادی "به گونه‌ خطرناک" به رکود نزدیک شده و رشد اقتصادی در سراسر جهان از جمله اقتصادهای برتر— ایالات متحده، اروپا و چین— ضعیف‌تر خواهد شد.

بانک جهانی در گزارش سالانهٔ خود پیش‌بینی کرده که رشد اقتصادی در سال جاری میلادی تقریباََ به ۵۰ در صد کاهش خواهد یافت. این بانک قبلاََ پیش‌بینی کرده بود که رشد اقتصادی جهان در سال ۲۰۲۳ میلادی سه درصد خواهد بود، اما حالا این پیش‌بینی به ۱.۷ درصد تقلیل یافته است.

اگر این پیش‌بینی درست ثابت شود، پس از بحران مالی جهانی در سال ۲۰۰۸ و سپس بحران اقتصادی ناشی از همه‌گیری کووید۱۹، این سومین بار است که جهان ضعیف‌ترین میزان رشد اقتصادی را در سه دهۀ گذشته تجربه می‌کند.

بر اساس این پیش‌بینی، ایالات متحده در سال روان احتمالاََ از رکود اقتصادی جلوگیری کند، اما رشد اقتصادی این کشور فقط ۰.۵ در صد خواهد بود.

با آنهم، ضعف اقتصاد جهانی، افزایش قیمت کالا‌ها و افزایش نرخ بهره بانکی، احتمالاََ کسب و کار و در نهایت مستهلکین را در امریکا متاثر خواهد کرد.

گروه

XS
SM
MD
LG