لینک های دسترسی

Breaking News

شورای اروپایی به ترمپ گفت همبستگی ناتو از پول مهمتر است


دونالد توسک، رئیس شورای اروپایی از رئیس جمهور دونالد ترمپ خواسته است تا به یاد داشته باشد که متحدینش کی ها استند.

آقای توسک در انتقاد از اظهارات رئیس جمهور ترمپ که مکررا بیان داشته است، اتحادیه اروپا گویا طور لازم در مصارف آن اتحادیه نقش ایفا نکرده است گفت در حالیکه پول اهمیت دارد همبستگی مهمتر از آن است.

این واکنش مقام ارشد شورای اروپایی در حالی است که رئیس جمهور ترمپ برای اشتراک در جلسات ناتو و مذاکره با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه آمادگی می گیرد.

آقای توسک در بیانیه دیشب خود گفت که امریکا بیاد داشته باشد که عساکر اروپایی شانه به شانه با عساکر امریکا در افغانستان جنگیده است و به یاد داشته باشه که پس از حملات یازدهم سپتمبر اول متحدین اروپایی امریکا بود که دست به اقدام شد و خواهان همبستگی شد.

با این حال، رئیس جمهور دونالد ترمپ در حالیکه برای سفر یک هفته یی عازم اروپا می گردد شک و تردیدی را در مورد موقف و طرز تفکرش در رابطه به اتحادیه اروپا باقی نگذاشت و بر مصمم بودنش در مورد سهمگیری و مسوولیت پذیری بیشتر کشورهای اتحادیه اروپایی در قسمت مصارف آن اتحادیه تاکید ورزید.

شکایت ترمپ از اتحادیه اروپایی

آقای ترمپ در یک تویت صبح روز دوشنبه شکایت خود را در مورد عدم تعهد کشور های اروپایی در رابطه به سرمایه گذاری ناتو تکرار کرد.

ایالات بیشتر از هر کشور دیگر روی ناتو مصرف می کند. این منصفانه و قابل قبول نیست. باوجودیکه این کشورها مقدار کمک های خود را از زمانی که من رئیس جمهور شدم افزایش بخشیده اند، اما باید بودجه بیشتر از آن مصرف کند.

آقای ترمپ در یک گردهم آیی هفته قبل در مانتانا تعهد کرد که به ناتو می گوید که صورت حساب های خود را بپردازند.

ترمپ گفت "ناتو می خواهد که علیه روسیه محافظت کند، اما میلیاردها دالر را برای یک معامله نفت به روسیه می پردازد. ما احمق استیم که پول همه چیز را می پردازیم."

جیمز گولدگیر، عضو نهاد پژوهشی شورای روابط خارجی می گوید که موقف گیری رئیس جمهور ترمپ برای اروپایی ها به مثابه تهدید به صلح و امنیت است.

گولدگیر گفت "آنها تقریبا از روز اول ریاست جمهوری آقای ترمپ نگران بودند که وی اتحادیه اروپا را کم اهمیت جلوه می دهد و با آن مخالفت دارد. این برای اتحادیه اروپا یک تهدید است. علاوه بر آن رئیس جمهور ترمپ همواره اظهارات منفی داشته و گفته است که ناتو و متحدین از ما سو استفاده می کنند. بنابراین، این برای اروپایی ها یک تهدید برای امنیت و صلح است."

در نشست این هفته ناتو، جیم متیس، وزیر دفاع ایالات متحده نیز رئیس جمهور ترمپ را همراهی می کند اما تنها نقش حمایتی را ایفا خواهد کرد.

در حالیکه بروکسل برای نشست دو روزه ناتو به تاریخ ۱۱ و ۱۲ ماه جولای آمادگی می گیرد. باشندگان آن شهر با وضع قیودات امنیتی برای رفت و آمد مواجه استند و همچنان انتظار می رود که یعضی اعتراضات و مظاهرات از جانب مخالفین اداره رئیس جمهور ترمپ / اوضاع ترافیکی را پیچیده تر سازد.

XS
SM
MD
LG