لینک های دسترسی

Breaking News

ترمپ: فنلند، افغانستان را در مبارزه میان مدنیت و بربریت کمک می کند


روسای جمهور ایالات متحده و فنلند در قصرسفید

رئیس جمهور ایالات متحده می گوید که فنلند نقش عمده و مهمی در ائتلاف مبارزه علیه دهشت افگنی و ائتلاف جنگ علیه گروه داعش بازی می کند.

دونالدترمپ در کنفرانس خبری مشترک با ساولی نینیستو، همتای فنلندی اش در قصرسفید، از تلاش های آن کشور در حمایت از ائتلاف بین المللی در افغانستان سپاسگزاری کرد.

آقای ترمپ گفت "فنلند نقش مهمی را در ائتلاف و تلاش های آن در افغانستان بازی می کند. فنلند در یک عصر نوین مبارزه میان مدنیت و بربریت، نیرو و کمک های مالی را برای حمایت از نیرو های دفاع ملی و امنیتی افغانستان فراهم کرده است."

رئیس جمهور ترمپ تاکید ورزید که "باید یکجا با هم در محو پناهگاه های امن دهشت افگنان و قطع راه های تمویلی آنان کار کنیم تا مفکوره و ایدیولوژی شریرانۀ دهشت افگنی را شکست دهیم".

ساولی نینیستو، رئیس جمهور فنلند، در این کنفرانس خبری در قصرسفید گفت "باید تلاش کنیم راهی را برای حل اوضاع در افغانستان دریابیم."

آقای نینستو گفت که کشورش به تعهدات خود در قبال کمک به افغانستان پابند باقی مانده و عضو متعهد ائتلاف جهانی علیه داعش می باشد.

بحث امنیت

رئیس جمهور فنلند خاطر نشان کرد که در صحبت با همتای امریکایی اش روی موضوعات مختلف جهان تبادلۀ نظر کرده اند اما "موضوع امنیت در صدر" گفتگو های دو رئیس جمهور قرار داشته است.

ساولی نینیستو، حضور ایالات متحده و ناتو را در اروپا و بحیرۀ بالتیک بااهمیت عنوان کرده گفت که این حضور "روز تا روز افزایش میآبد."

آقای نینیستو گفت که فنلند نقش خود را در ترویج روند گفتگو به منظور کاهش خطر احتمالی ادا می کند و پیشنهاد گام های عملی را به منظور ترویج پرواز های مصوون در منطقۀ بالتیک انجام داده است.

رئیس جمهور فنلند گفت که آغاز دوبارۀ مذاکرات میان ناتو و روسیه، بخش دیگر گفتگو میان دو رهبر بوده است.

تغیر اقلیم، اهمیت کاهش کاربن در فضا و تاثیر آن بر آب شدن کوه های یخ قطب، از موضوعاتی بوده که به گفتۀ روسای جمهور ایالات متحده و فنلند، مورد بحث قرار گرفته است.

ایالات متحده، پس از احراز کرسی ریاست جمهوری این کشور توسط دونالدترمپ، از پیمان تغیر اقلیم پاریس خارج شد؛ اما، تاکید ورزید که آمادۀ بحث و گفتگو روی آن پیمان می باشد.

رئیس جمهور ترمپ گفت که بحث های مهمی میان او و همتای فنلندی اش در مورد ضخامت کاربن در فضا صورت گرفته و روی بسیاری موضوعات "اتفاق نظر" میان آنان وجود داشته است.

XS
SM
MD
LG