لینک های دسترسی

Breaking News

حملات هوایی نیروهای امریکایی بر طالبان


عکس: آرشیف

نیروهای امریکایی امروز پنجم جون (۱۶ جوزا) از حملات هوایی بر جنگجویان گروه طالبان در ولایت های کندهار و فراه خبر دادند.

سونی لگیت، سخنگوی نیروهای امریکایی در افغانستان در صفحهٔ تویتراش نوشته است که حملات هوایی دیروز و امروز صورت گرفته است.

آقای لگیت نوشته است: "نیروهای امریکایی در افغانستان، شب‌‌هنگام [۴ جون] یک حملهٔ هوایی را علیه ۲۵ جنگجوی مسلح طالبان انجام دادند که مصروف راه اندازی یک حملهٔ هماهنگ‌شده بر پوسته های نیروهای امنیتی و دفاعی افغان در ولایت فراه بودند. پس از چاشت امروز، نیروهای امریکایی حملهٔ دیگری را بر جنگجویان طالبان انجام دادند که پوسته‌های نیروهای افغان را در ولایت کندهار مورد حمله قرار داده بودند."

این در حالی است که گروه طالبان حملات‌شان را علیه نیروهای افغان افزایش داده است.

طارق آرین، سخنگوی وزارت داخله افغانستان امروز در یک تویت از کشته شدن ۱۰ تن از نیروهای امنیتی در جریان یک حملهٔ طالبان در ولایت زابل خبر داد.

آقای لگیت گفته است: "بر اساس توافقنامهٔ امریکا-طالبان یک بار دیگر تصریح می‌کنیم: تمام جوانب باید خشونت را کاهش داده و اجازه دهند روند صلح به پیش برود."

او گفته است که پس از آغاز آتش‌بس در روزهای عید، این نخستین دور حملات هوایی نیروهای امریکایی علیه طالبان بوده است.

نیروهای امریکایی قبل از این به تاریخ چهارم ماه مارچ، در ولایت هلمند جنگجویان طالبان هدف حملات هوایی دفاعی قرار داده بود.

پیش از این، جنرال سکات میلر، قوماندان نیروهای حمایت قاطع به رهبری ایالات متحده در افغانستان به طالبان هشدار داده بود که در صورت عدم کاهش خشونت‌ها در انتظار پاسخ باشند.

پیش از این، آقای لگیت در پاسخ به سخنگوی طالبان گفته بود: "در دوحه، ما توافق کردیم که نیروهای امریکایی و ایتلاف با برادران و خواهران افغان خویش به مشارکت خویش ادامه داده؛ از آنان حمایت و در صورت نیاز دفاع خواهیم کرد. ما مسوولیت خویش را جدی می‌گیریم."​

کاهش خشونت طالبان و رهایی ۵۰۰۰ زندانی آن گروه از زندان‌های حکومت افغانستان و رهایی ۱۰۰۰ زندانی حکومت از قید طالبان، از نکات اساسی توافقنامۀ امریکا-طالبان است که به تاریخ ۲۹ فبروری میان نمایندگان دو طرف در قطر امضا شد.

پس از حملات مرگبار در کابل، ننگرهار و لغمان و افزایش حملات گروه طالبان در سایر ولایت های افغانستان، رییس جمهور محمد اشرف غنی به قوای امنیتی و دفاعی افغان دستور داد تا در برابر طالبان و دیگر گروه‌های دهشت افگن از حالت دفاعی برآمده و وضعیت تهاجمی را به خود بگیرند.

XS
SM
MD
LG