لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا کشته شدن امیر داعش در افغانستان را تایید کرد


آرشیف: حافظ سعید اولین رهبر داعش در افغانستان بود که کشته شد

قوای ایالات متحده در افغانستان روز جمعه تایید کرد که ابو سعید، امیر گروه دولت اسلامی-خراسان در افغانستان، کشته شده است.

در اعلامیۀ که از سوی نظامیان امریکایی روز جمعه نشر شد، آمده است که این مقام ارشد داعش به تاریخ یازدهم جولای ۲۰۱۷ در ولایت کنر، توسط حملۀ هوایی قوای ناتو کشته شده است.

جنرال جان نکلسن، فرمانده عمومی نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان، گفته است که کشته شدن ابو سعید یک موفقیت برای قوای ناتو و افغان می باشد.

آقای نکلسن همچنین گفته است که این سومین رهبر گروه داعش است که در یک سال گذشته توسط قوای ناتو در افغانستان کشته شده است و نیرو های امریکایی و ناتو به چنین عملیات ها تا زمانی بر ضد تندروان داعش ادامه خواهد داد که آنان نابود شوند.

این نظامی ارشد امریکا گفته است که داعش در افغانستان پناهگاه امن ندارد.

در حدود دو سال گذشته، تندروان داعش در افغانستان به خصوص در ولایت ننگرهار و کنر، فعالیت داشته اند.

تندروان این گروه، مسوولیت مرگبار ترین حملات انتحاری را در کابل و برخی ولایت دیگر افغانستان بر عهده گرفته اند.

در مارچ ۲۰۱۷ در حمله بر شفاخانه سردار محمد داوود، حد اقل ۳۶ نفر کشته و ۷۰ تن دیگر زخمی گردید. این حمله توسط چهار مهاجم ملبس با ینفورم نظامی صورت گرفت و مسوولیت آنرا گروه دولت اسلامی یا داعش بر عهده گرفت.

در حملۀ بیست و دوم ماه جولای ۲۰۱۶ که بر مظاهره چیان جنبش روشنایی در چهار راهی دهمزنگ صورت گرفت، بیش از ۸۰ غیر نظامی کشته و بیش از ۳۰۰ نفر دیگر زحمی گردید. تندروان داعش در افغانستان مسوولیت آن حمله را بر عهده گرفت.

مقامات ایالات متحده گفته اند سال ۲۰۱۷، داعش در افغانستان نابود خواهد شد. اما در این اواخر، محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، ادعا کرد که حدود ۱۱ هزار تندرو داعش وارد افغانستان شده است. اما در مورد جزئیات آن چیزی بیان نکرد.

XS
SM
MD
LG