لینک های دسترسی

حملۀ طالبان بر قونسلگری ایالات متحده در هرات


قونسلگری ایالات متحده در هرات
مقام های امنیتی در ولایت هرات میگویند بر اثر یک حمله گروهی طالبان بالای قنسولگری ایالات متحده امریکا در ولایت هرات یک تن کشته و۲۰ تن دیگر زخمی شدند.

تورن جنرال تاج محمد جاهد قوماندان نیروهای اردوی ملی در غرب افغانستان میگوید حمله کننده گان انتحاری ساعت 5:30 صبح بعد از دو انفجار مهیب که توسط دو موتر مملو از مواد انفجاری صورت پذیرفت با نیروهای امنیتی درگیر شدند.

وی میگوید در نتیجه این درگیری ها یک تن از منسوبین امنیتی افغان کشته شده و چندین تن دیگر زخم برداشتند.

همزمان سید وحید قتالی رییس شورای ولایتی هرات میگوید انتحارکننده گان هفت تن بودند که ابتدا دو تن انها با موترهای مملو از مواد انفجاری خود را انفجار دادند و 5 تن دیگر در درگیری با نیروهای امنیتی افغان قبل از رسیدن نیروهای ایساف از پای درامدند.

از سوی دیگر شدت این انفجارات به حدی بود که شیشه های منازل اطراف قنسولگری امریکا حتی تا فاصله 500 متری شکسته شده است.

محمد رفیق شیرزی مسئول اداری شفاخانه حوزوی هرات میگوید در پی وقوع این حادثه 20 تن زخمی و 1 نفر کشته شده است.

آقای شیرزی میگوید در بین زخمی شده گان دو سرباز پولس و دو محافظ امنیتی قنسولگری امریکا در هرات حضور دارند و متباقی افراد ملکی میباشند.
بگفته وی فرد کشته شده نیز یک تن از محافظین امنیتی قنسولگری ایالات متحده امریکا در هرات است.

گروه طالبان نیز در تماس با رسانه ها مسئولیت این حادثه را بدوش گرفته و ادعا کرده اند که 13 تن از نیروهای خارجی و 6 تن از منسوبین امنیتی افغان را کشته اند.
اما مقام های امنیتی در هرات ضمن رد این ادعا میگویند به هیچ یک از کارمندان قنسولگری امریکا در هرات اسیبی وارد نشده است.

وزارت خارجه ایالات متحده امریکا نیزحمله بالای قنسولگری ان کشور در شهر هرات را تاید نموده گفته است که گروهی از حمله کنندگان حوالی ساعت ۵:۳۰ صبح امروز جمعه بر قونسلگری ایالات متحده در شهر هرات، حمله کردند.


میری هارف، سخنگوی وزارت خارجۀ ایالات متحده گفت "یک موتر باربری که حمله کنندگان را انتقال میداد به دروازۀ ورودی قونسلگری نزدیک شد و احتمالاً حمله کنندگان با راکت های سرشانۀ و سلاح به حمله پرداختند."

او افزود که لحظاتی پس موتر انفجار نموده و دروازه را شدیداً صدمه زد.

خلیل نورزایی خبرنگار رادیو آشنا از ولایت هرات گزارش داد که این حمله زمانی آغاز شد که مخالفین مسلح دولت در یک حملۀ انتحاری یک موتر مملو از مواد انفجاری را در نزدیکی دروازۀ قونسلگری ایالات متحده انفجار دادند.
پس از انفجار، حمله کنندگان با محافظین امنیتی موجود در ساحه درگیر شدند.

عبدالرؤف احمدی سخنگوی قوماندانی امنیۀ ولایت هرات به رادیو آشنا گفت که در جریان این درگیری که برای بیش از دو ساعت دوام داشت، دو محافظ امنیتی مجروح شده است.

اما یک مقام دیگر امنیتی که از گرفتن نامش خود داری کرد به رادیو آشنا گفت که در جریان این حمله یک محافظ امنیتی و یک منسوب پولیس ملی کشته شده است. این مقام همچنان افزود که تعداد حمله کنندگان به چهار یا پنج نفر میرسید.

اما طالبان مسلح طی پیامی به رسانه ها گفته اند که جنگجویان آنها توانسته اند در جریان این حمله ۱۳خارجی و شش تن از نیروهای امنیتی افغان را از بین ببرند.

این در حالی است که مسؤولین شفاخانه هرات از انتقال ۱۷ مجروح خبرداده اند. کارمندان شفاخانه به رادیو آشنا گفتند که تمامی مجروحین را غیر نظامیان تشکیل میدهند.

درست یک ساعت پس از گذشت حمله، نیروهای امریکایی به ساحه رسیده با حمله کنندگان درگیر شدند، در این جریان، انفجار دیگری محوطۀ پارکنگ قونسلگری ایالات متحده را تکان داد.

خلیل نورزایی گزارش رادیو آشنا از ساحه گزارش داد که گلوله باری ها پس از ساعت هشت صبح آرام شد.

مقامات امنیتی هرات گفتند که جزئیات این حمله را در یک کنفرانس خبری بیان خواهند داشت.

حمله بر قونسلگری ایالات متحده در حالی صورت میگیرد که مقامات امریکایی بنابر معلومات استخباراتی برخی از سفارت خانه ها و قونسلگری های ایالات متحده را در یک تعداد از کشور ها بشمول افغانستان برای مدت چند روز مسدود کرد.

مایکل مکال ( Michael McCaul) رییس کمیته امنیت داخلی مجلس نمایندگان ایالات متحده گفته بود که این معلومات استخباراتی شاید یکی از مشخص ترین وقابل اعتبارترین تهدید هایی باشد که او از حمله یازده سپتامبر سال ۲۰۰۱به اینطرف دیده است.

اما این موضوع واضح نیست که آیا حمله امروزی بر قونسلگری ایالات متحده ربطی با معلوماتی استخباراتی دارد که باعث بسته شدن برخی از سفارت خانه ها شده بود یا نه.
XS
SM
MD
LG