لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا در ارتباط به مرگ مهسا امینی بر ‌ده‌ها فرد و نهاد ایرانی تعزیرات وضع کرد


جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده، روز جمعه ۱۵ سپتمبر (۲۴ سنبله) در آستانهٔ نخستین سالگرد مرگ مهسا امینی، زن ۲۲ سالهٔ ایرانی که در بازداشت پولیس ''گشت و ارشاد'' ایران جان باخت، تعزیرات بیشتری را علیه ناقضان حقوق بشر در ایران اعمال کرد.

رییس جمهور بایدن با نشر اعلامیه‌ای همچنین گفته است که پیش از این، ایالات متحده در ارتباط به مرگ مهسا امینی بر ۷۰ ناقض حقوق بشر در ایران تعزیرات وضع کرد.

اعتراضات ضد حکومتی در ایران در ۱۳ سپتمبر ۲۰۲۲ پس از آن آغاز شد که مهسا امینی، زن ۲۲ ساله کرد ایرانی از سوی پولیس "گشت ارشاد" ایران به خاطر رعایت نکردن حجاب بازداشت و به پایگاه پولیس امنیت اخلاقی برده شد. او چند ساعت بعد با امبولانس در وضعیت صحی وخیم به شفاخانه منتقل شد و سه روز بعد جان باخت.

بایدن در این اعلامیه گفته است که روز شنبه ۱۶ سپتمبر که مصادف به مرگ مهسا امینی است، یکجا با همسرش، جیل بایدن، با مردم در سراسر جهان یکجا خواهد شد که از نخستین سالروز مرگ این خانم ۲۲ سالهٔ ایرانی یادبود کنند.

در اعلامیهٔ قصر سفید همچنین آمده است که پس از مرگ مهسا امینی که در پی آن مظاهرات مسالمت آمیز گسترده در سراسر ایران راه اندازی شد، رژیم هنوز معترضان را می‌کشد و آنان را زندانی می‌کند، معترضانی که بر اساس این اعلامیه، فقط خواهان دموکراسی و کرامت انسانی شان استند.

بر اساس اعلامیهٔ قصر سفید، با وجود خشونت و سرکوب معترضان توسط حکومت ایران،‌ شهروندان ایرانی هنوز هم برای آزادی و ارزش‌های دموکراتیک مبارزه می‌کنند.

بر اساس این اعلامیه، ایرانی‌ها به تنهایی سرنوشت کشور‌شان را تعیین خواهند کرد،‌ اما ایالات متحده به ایستادن در کنار آنان از جمله ارایه ابزارهایی برای حمایت از توانایی ایرانی‌ها برای دفاع از آینده خود، متعهد است.

وزارت خارجهٔ ایالات متحده نیز در آستانهٔ نخستین سالروز مرگ مهسا امینی بر ۲۵ مقام و نهاد ایرانی که در مرگ و یا توقیف معترضان دخیل بودند، تعزیرات وضع کرد.

این وزارت با نشر اعلامیه‌ای گفته است که تعزیرات جدید بر ۱۳ مقام ایرانی و سایر افراد وضع شده است که در سرکوب معترضان پس از مرگ مهسا امینی دخیل بودند.

در این اعلامیه همچنین آمده است که امریکا پیش از این نیز بر ۴۰ مقام ایران و سایر افراد که در سرکوب معترضان مسالمت آمیز دخیل بودند، محدودیت صدور ویزهٔ ایالات متحده را اعمال کرده است.

وزارت مالیهٔ ایالات متحده نیز با نشر اعلامیه‌ای گفته است که در آستانهٔ نخستین سالروز مرگ خانم امینی بر ۲۹ شخصیت حقیقی و حکمی ایران تعزیرات وضع کرده است، زیرا این افراد و نهاد‌ها اعتراضات مسالمت‌آمیز را که پس از مرگ مهسا امینی راه اندازی شد، با خشونت سرکوب کردند.

بر اساس این اعلامیه، این افراد شامل ۱۹ عضو سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیرو‌های امنیتی ایران می‌شود. سه نهاد رسانه‌ای ایران به شمول خبرگزاری فارس، تسنیم و پرس تی‌وی به شمول سه مقام ارشد این رسانه‌ها درج تعزیرات جدید امریکا شده اند.

وزارت مالیهٔ امریکا در این اعلامیه همچنین گفته است که رژیم ایران هنوز معترضان و صدا‌های مخالف حکومت آن کشور را توقیف می‌کند و دسترسی معترضان را به انترنت محدود می‌کند.

در جریان اعتراضات ضد حکومتی، مقامات امنیتی ایران کم و بیش ۲۰ هزار معترض را در سراسر آن کشور دستگیر و توقیف کرده اند. در جریان اعتراضات ضد حکومتی، نیرو‌های امنیتی آن کشور دست‌کم بیش از ۵۰۰ معترض را کشتند.

دیدبان حقوق بشر ایران مستقر در اسلو، پایتخت ناروی به تاریخ ۲۷ دسمبر ۲۰۲۲با نشر گزارشی گفت که کم از کم ۱۰۰ معترض در ایران با اتهاماتی مواجه اند که مجازات آن مرگ است.

ایران پس از مرگ مهسا امینی به تاریخ ۱۶ سپتمبر، شاهد تظاهرات گسترده بوده است، تظاهراتی که از سوی حکومت ایران به شدت سرکوب شده است. این اعتراضات،‌ یکی از بزرگترین چالش‌هایی است که رهبری ایران پس از انقلاب ۱۹۷۹ میلادی با آن مواجه شده است.

گروه

XS
SM
MD
LG