لینک های دسترسی

Breaking News

استخبارات امریکا: همکار ارشد سراج الدین حقانی مالک خانه‌ای است که الظواهری در آن کشته شد


سراج‌الدین حقانی به خاطر طراحی و سازماندهی حملات علیه نیروهای امریکایی و ایتلاف در افغانستان، هنوز هم در فهرست افراد زیر پیگرد ادارۀ تحقیقات فدرال امریکا (FBI) قرار دارد و بر سر وی ۱۰ میلیون دالر انعام تعیین شده است.

مقام‌های استخبارات ایالات متحده روز سه شنبه دوم اگست (۱۱ اسد) گفتند که یک همکار ارشد سرپرست وزارت داخلهٔ طالبان مالک خانه‌ای است که هدف حمله طیارهٔ بدون سرنشين امریکا قرار گرفت که در اثر آن رهبر القاعده کشته شد.

جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده، روز دوشنبه اعلام کرد که ایمن الظواهری، رهبر شبکهٔ القاعده، روز شنبه گذشته در حملهٔ هوایی امریکا در کابل کشته شد. رییس جمهور بایدن گفت که الظواهری همراه با خانواده‌اش در یکی از خانه‌های رهایشی در شهر کابل پنهان شده بود، اما به گفتۀ وی در این حمله به اعضای خانوادۀ وی و غیرنظامیان آسیبی نرسیده است.

خبرگزاری اسوشیتدپرس از قول مقام‌های استخبارات امریکا گزارش داده است که مالک خانه‌ای که رهبر القاعده در آن پنهان شده بود،‌ مربوط به یک همکار نزدیک سراج الدین حقانی، سرپرست وزارت داخلهٔ طالبان، است.

اما این مقام‌های استخباراتی ایالات متحده در مورد هویت همکار نزدیک سراج الدین حقانی چیزی بیان نکردند. مقام های طالبان تا حال در این مورد تبصره نکرده اند.

پیش از این،‌رحمت‌الله نبیل، رییس پیشین امنیت ملی افغانستان، در رشته پیام‌هایی در تویتر مدعی شده که خانه‌ای که ایمن الظواهری در آن کشته شد، مربوط به سراج‌الدین حقانی، سرپرست وزارت داخلۀ حکومت طالبان، است.

آقای نبیل افزوده است که پس از این حمله، سراج‌الدین حقانی به هدف مصوون ماندن با کاروان بزرگی، به شمول غیرنظامیان به ولسوالی چرخ ولایت لوگر رفته است.

سراج الدین حقانی که رهبر شبکهٔ حقانی است و در فهرست سیاه ایالات متحده قرار دارد،‌ به تاریخ پنجم مارچ سال روان میلادی در جریان محفل فراغت محصلین پولیس گفت که به کشور‌های جهان تعهد کرده است که افغانستان برای هیچ کشوری تهدید نباشد.

حقانی در آن زمان گفت: " ما برای جهان و ملت خود تعهد کرده ایم که کشور ما برای هیچ کسی تهدید نباشد و ما از زندگی و دارایی های هموطنان ما محافظت می کنیم."

حقانی با اشاره به فارغان پولیس گفت: "افرادیکه در اینجا حضور دارند،‌ مسوولیت کامل به انجام این وظیفه را دارند."

سراج الدین حقانی،‌ رهبر شبکۀ حقانی، در دو دهۀ گذشته مسوولیت مرگبارترین حملات را در افغانستان بر عهده گرفته است که در اثر حملات این شبکه، علاوه بر نظامیان خارجی و افغان، شمار زیادی غیرنظامیان افغان نیز کشته و زخمی شدند.

سراج‌الدین حقانی به خاطر طراحی و سازماندهی حملات علیه نیروهای امریکایی و ایتلاف در افغانستان، هنوز هم در فهرست افراد زیر پیگرد ادارۀ تحقیقات فدرال امریکا (FBI) قرار دارد و بر سر وی ۱۰ میلیون دالر انعام تعیین شده است.

با وجود تعهد لفظی طالبان مبنی بر اینکه به کسی اجازه نخواهند داد تا از خاک افغانستان علیه سایر کشور ها استفاده شود،‌ مقام های ایالات متحده گفته اند که حضور الظواهری در افغانستان به وضاحت نشان داد که گروه طالبان از توافق دوحه تخطی کرده است.

وزارت خارجۀ ایالات متحده روز سه شنبه دوم اگست (۱۱ اسد) گفت که طالبان با پناه‌دادن به الظواهری توافقنامۀ امریکا-طالبان را به شدت نقض کرده اند.

وزارت خارجۀ امریکا بانشر اعلامیه‌ای گفت که گروه طالبان همواره به جامعۀ بین المللی اطمینان داده بود که به گروه‌های دهشت‌افگن در این کشور پناه نخواهد داد.

در توافقی که گروه طالبان در ماه فبروری ۲۰۲۰ با امریکا امضا کرد، این گروه متعهد شد که روابط خود را با گروه‌های دهشت‌افگن قطع خواهند کرد و اجازه نخواهد داد که از خاک افغانستان علیه کشورهای دیگر استفاده شود.

XS
SM
MD
LG