لینک های دسترسی

احتمال وضع تعزیرات شدیدتر بر ایران


اجلاس پنج + 1
کانگرس ایالات متحده یک دور جدید تعزیرات را بر ایران مورد غور قرار داده که از معادن تا ساختمانی، صنعت نفت و در نهایت تمام سکتور های آن کشور را هدف قرار خواهد داد.

این در حالی است که ادارۀ رئیس جمهور اوباما نگران است که این پیشنهاد مجلس سنا و نمایندگان کانگرس ایالات متحده، ممکن مذاکرات هسته یی را اخلال کند که توقع میرود حکومت جدید آن کشور به آن تن در دهد.

لایحه تعزیرات را که گانگرس ایالات متحده روی دست گرفته است در حالی نزدیک به تکمیل شدن است.

تیم امنیت ملی رئیس جمهور اوباما این موضوع را مورد مطالعه قرار داده است که آیا حسن روحانی رئیس جمهور منتخب ایران در مورد متوقف ساختن برخی از فعالیت های غنی سازی یورانیم آن کشور جدی است و یا خیر.

مقامات ذیدخل میگویند که حکومت ایالات متحده میخواهد طرح کانگرس را تا زمانی به تعویق بیاندازد که آقای حسن روحانی زمام امور را در دست بگیرد.

پیشنهاد جدید، سکتور های معادن و ساختمانی ایران را سر سال آینده درج فهرست سیاه میکند زیرا گفته میشود که این سکتور ها روابط قوی با سپاه پاسداران انقلاب دارد.

این طرح همچنان ایالات متحده را متعهد میسازد که تا سال ۲۰۱۵ میلادی فروشات نفت را خاتمه بخشد.

فروشات نفت منبع عمدۀ درآمد و تمویل تسلحات و برنامه های هستوی ایران است.

گمان میرود که این لایحه پیش از رخصتی های تابستانی کانگرس به تصویب برسد.

غرب میگوید که ایران در صدد ساختار سلاح هستوی است اما ایران تاکید میکند که برنامۀ هستوی آن کشور برای تولید انرژی و مقاصد تحقیقاتی طرحریزی شده است.
  • 16x9 Image

    محمد هاشم حبیب زاده

    محمد هاشم حبیب زاده از سال ۲۰۰۰میلادی به این سو با رسانه های مختلف منحیث گوینده، گزارشگر، نویسنده، ویراستار و عکاس ایفای وظیفه نموده و اکنون در بخش دری صدای امریکا مصروف کار است.

XS
SM
MD
LG