لینک های دسترسی

Breaking News

رهبران استخبارات امریکا و اسراییل در مورد گروگانان غزه با قطر مذاکره می‌کنند - منابع 


ویلیم برنز، رییس ادارهٔ استخبارات امریکا
ویلیم برنز، رییس ادارهٔ استخبارات امریکا

منابع آگاه امروز پنجشنبه ۲۵ جنوری (پنجم دلو) گفتند که قرار است ویلیم برنز، رییس ادارهٔ استخبارات امریکا در روز‌های آینده در مورد معاملهٔ دیگری برای رهایی گروگانان غزه در قطر با همتای اسراییلی‌اش ملاقات کند.

یکی از این دو منبع که از آنان در گزارش خبرگزاری رویترز نام گرفته نشده گفته است که دیوید بارنیا، رییس استخبارات اسراییل، در پایان هفتهٔ جاری با شیخ محمد بن عبدالرحمان آل ثانی،‌ صدر اعظم و وزیر خارجهٔ قطر، در اروپا ملاقات خواهد کرد.

بر اساس معلومات منبع دوم، در این نشست عباس کامل، رییس استخبارات مصر نیز حضور خواهد داشت.

واشنگتن تلاش دارد تا رهایی بیش از ۱۰۰ گروگان دیگر را تسهیل کند که هنوز هم در اسارت گروه حماس قرار دارند.

روسای استخبارات امریکا و اسراییل درگذشته نیز توانسته بودند با مقامات قطری و مصری آتش‌بسی را میانجی‌گری کنند که در نتیجهٔ آن بیش از ۱۰۰ گروگان رها شدند.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی قصر سفید در این خصوص به خبرنگاران گفت که رییس استخبارات ایالات متحده در معاملهٔ رهایی گروگان دخیل بود واکنون نیز تلاش دارد در کسب معاملهٔ دیگر کمک کند.

استخبارات ایالات متحده سفر‌های رییس این اداره را فاش نمی‌کند و نخواست در مورد این ملاقات که نخست واشنگتن پوست آنرا گزارش داد، نیز تبصره کند.

فیصلهٔ محکمهٔ عدالت

گروه حماس امروز گفت که اگر محکمهٔ بین المللی عدالت خواستار آتش‌بس شود، این گروه آنرا رعایت خواهد کرد، مشروط بر این که اسراییل نیز بر اساس آن عمل کند.

افریقای جنوبی به محکمهٔ بین المللی عارض شده و اسراییل را به کشتار عام فلسطینی‌ها متهم کرده است. قرار است محکمهٔ بین المللی عدالت به روز جمعه درخصوص این قضیهٔ فیصله‌اش را اعلام کند.

فیصله‌های این محکمه الزام آور بوده و تجدید نظر در آن وجود ندارد.

با آنهم، این محکمه قدرت تطبیقی فیصله‌هایش را ندارد. محکمهٔ بین المللی عدالت یک ماه پس از آغاز جنگ اوکراین فیصله کرد که روسیه باید تهاجم‌اش را براوکراین توقف دهد،‌ اما این حکم تا اکنون تطبیق نشده است.

بنیامین نتنیاهو، صدر اعظم اسراییل از قبل اشاره کرده است که هیچ گونه فیصلهٔ محکمهٔ بین المللی عدالت را بر خودش الزام آور نمی‌داند.

او به تاریخ ۱۴ جنوری گفت که "هیچ کسی نمی‌تواند جلو ما را بگیرد، نه هاگ" و نه گروه‌های تحت حمایت ایران در لبنان، سوریه،‌عراق و یمن.

اما حماس گفته است که آماده است بر اساس حکم این محکمه گروگانان را در ازای رهایی زندانیان فلسطینی از اسراییل، آزاد کند.

این مطلب بر اساس گزارش رویترز و فرانس‌پرس تهیه شده است.

گروه

XS
SM
MD
LG