لینک های دسترسی

Breaking News

کشته شدن ۷۵۰ جنگجوی داعش در افغانستان در نه ماه گذشته


آرشیف: اکثر تندروان گروه دولت اسلامی یا داعش در ولایت شرقی ننگرهار دست به خشونت می زنند

قوای ایالات متحده در افغانستان روز جمعه گفت که در نه ماه گذشته، ۷۵۰ تندرو داعش در افغانستان کشته شده است.

در اعلامیۀ قوای امریکایی مستقر در افغانستان آمده است که تندوران گروه دولت اسلامی یا داعش در نتیجۀ عملیات های نظامی قوای افغان و واحد ضد دهشت افگنی ایالات متحده، کشته شده اند.

در این اعلامیه همچنین آمده است که بیش از ۱۰ تن از رهبران ارشد داعش در این مدت نیز در افغانستان کشته شده اند.

نظامیان امریکایی گفته اند که تلفات سنگین داعش موجب شده است تا مردم که به دلیل فعالیت های داعش از خانه های شان بی جا شده بودن، دو باره به خانه های شان بر گردند.

اکثر تندروان داعش در ولایت شرقی ننگرهار فعالیت داشته اند و تمرکز عملیات نظامی قوای افغان و امریکایی بر ضد داعش بیشتر در همین ولایت متمرکز بوده است.

در اعلامیه همچنین گفته است که است که از اوایل ۲۰۱۶ میلادی به این سو، تندروان داعش دو-سوم حصۀ قلمرو های خود را در افغانستان از دست داده اند.

نظامیان امریکا گفته اند که تندروان داعش کودکان را آموزش نظامی می دهند و آنان را به صفوف خود استخدام می کنند. علاوه بر آن، داعش زنان جوانان را به زور وادار به ازدواج با تندروان آن گروه می کند. در اعلامیه آمده است که شماری از زنانی که مجبور به ازدواج با تندروان داعش شده بودند، حین عملیات نظامی قوای افغان و امریکایی قادر شدند تا از چنگ آنان فرار کنند.

در اعلامیۀ نظامیان ایالات متحده آمده است که در جریان عملیات نظامی بر ضد تندروان داعش، مغاره ها و تونل های پیچیدۀ این گروه از بین رفته و راه های لوژستیکی آنان نیز مختل شده است.

مقامات نظامی امریکا گفته اند که عملیات نظامی بر ضد تندروان داعش ادامه خواهد یافت و در نظر است تا این گروه تا آخر سال ۲۰۱۷ میلادی در افغانستان با شکست مواجه گردد.

به تاریخ سیزدهم ما اپریل، نیروهای هوایی ایالات متحدۀ امریکا، حوالی ساعت ۷:۳۰ شام بزرگترین بم را که به "مادر بم‌ها" مشهور است، بر پناهگاه‌های داعش در مربوطات ولسوالی اچین ولایت ننگرهار پرتاب کرد. ارقام وزارت دفاع افغانستان نشان می‌دهد که در این حملۀ بمی بزرگ، به شمول ۱۳ قوماندان داعش، ۹۶ تن از افراد آن گروه کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG