لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا تنها در ماه آگست ۵۵۵ بم بر مواضع طالبان و داعش پرتاب کرده است


آرشیف: جت اف-۱۶ امریکا حین پرواز از میدان هوایی بگرام، واقع در شمال کابل

نظامیان ایالات متحده می گویند که تنها در ماه آگست ۵۵۵ بم را بر مواضع گروه طالبان و تندروان گروه دولت اسلامی یا داعش در افغانستان پرتاب کرده اند.

به گفتۀ مقامات نظامی امریکا، از سال ۲۰۱۲ به این سو، این بیشترین بمباران است که بر ضد گروه طالبان و تندروان داعش در یک ماه صورت گرفته است.

بیل سلفن، یک سخنگوی ماموریت حمايت قاطع در افغانستان، می گوید که از آغاز ۲۰۱۷، قوای هوایی ایالات متحده، مجموعاً ۲۴۰۰ بم بر مواضع گروه طالبان و داعش در افغانستان پرتاب کرده است.

به گفتۀ آقای سلفن، ۱۷۰۰ بم پرتاب شده، "تاثیرات استراتیژیک" داشته است، زیرا این بم ها در میدان جنگ موثر واقع شده است. او همچنین می گوید که پرتاب این بم ها، موجب شده است تا قوای افغانستان قلمرو بیشتر را از کنترول گروه طالبان و تندروان داعش بیرون کنند.

آقای سلفن می گوید که اکثر بم ها توسط جت ها اف-۱۶ و طیاره های بدون سرنشین امریکایی پرتاب شده است.

آرشیف: طیارۀ بدون سر نشین امریکایی در میدان هوایی کندهار در جنوب افغانستان
آرشیف: طیارۀ بدون سر نشین امریکایی در میدان هوایی کندهار در جنوب افغانستان

حملات هوایی قوای امریکایی بر ضد گروه طالبان و تندروان داعش پس از آن افزایش یافت که سال گذشته، باراک اوباما، رئیس جمهور پیشین ایالات متحده،به فرماندهان نظامى امریکا مستقر در افغانستان صلاحیت بیشتر تفویض کرد.

با آنهم دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده، ضمن اعلام استراتیژی جدید امریکا برای افغانستان گفت که صلاحیت بیشتر به فرماندهان نظامی ایالات متحده در افغانستان داده خواهد شد تا آنان طبق لزوم دید، در میدان جنگ عمل کنند. افزایش عملیات هوایی بخشی از این صلاحیت ها خوانده شده است.

هدف افزایش بمباران، از یک سو جلوگیری از پناهگاه تندروان داعش در قلمرو افغانستان خوانده شده و از سوی دیگر، تقویت قوای افغانستان در میدان جنگ است.

ولایت شرقی ننگرهار و هلمند در جنوب افغانستان ، شاهد بیشترین حملات هوایی قوای امریکایی در ماه آگست بوده است.

مقامات به این باوراند که اکثر تندروان داعش در جنوب ولایت ننگرهار حضور دارند و بیشتر ولسوالی در ولایت هلمند، در تصرف گروه طالبان قرار دارد.

پس از اعلام استراتیژی جدید ایالات متحده برای افغانستان، امریکا حدود ۳۵۰۰ نیروی تازه نفس به افغانستان اعزام کرد و به این ترتیب، شمار نیرو های امریکایی در آن کشور حال به ۱۴۰۰۰ نیرو می رسد.

XS
SM
MD
LG