لینک های دسترسی

Breaking News

هفت امریکایی در حملۀ قول اردوی شاهین زخمی شد


قول اردوی ۲۰۹ شاهین

یک سرباز قول اردوی ۲۰۹ شاهین، در ولسوالی دهدادی بلخ سربازان خارجی را هدف گلوله قرار داد.

یک مقام اردوی امریکا گفت که در این رویداد یک سرباز افغان کشته و ۷ سرباز امریکایی مجروح شده است.

یک سخنگوی نیرو های امریکایی گزارش های را رد کرد که گویا در این حمله سربازان امریکایی کشته شده اند اما تایید کرد که هفت سرباز آنان پس از مجروح شدن از قول اردو منتقل شده اند.

در آن رویداد به گفتۀ این مقام نظامی امریکایی یک سرباز افغان کشته و یک تن دیگر مجروح شده است اما تاکید کرد که نمی تواند "تایید کند که سرباز حمله کننده کشته شده یا زخمی می باشد."

ذبیح الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان طی اعلامیه یی حمله کننده را ستوده و اذعان داشته که یک سرباز وفادار به آن گروه بر نیرو های خارجی حمله کرده ۴ امریکایی را کشته و ۴ تن دیگر آنان را مجروح ساخته است.

نیروهای نظامی آلمانی مستقر در شهر مزار شریف گفته اند که تاکنون معلومات که در دست دارند، حاکیست که در آن رویداد هیچ سرباز آلمانی مجروح نشده است.

این دومین رویداد خونین است که در داخل قول اردوی ۲۰۹ شاهین صورت می گیرد. مدتی قبل حمله کنندگان انتحاری توانسته بودند با عبور از موانع امنیتی وارد قول اردو شوند و ده ها سرباز افغان را که در داخل مسجد بودند کشتند.

طالبان مسوولیت آن حمله را به عهده گرفت. اما یک مقام امریکایی که نخواست نامش افشا شود به اسوشیتدپرس گفت که در آن حمله شبکۀ حقانی دست داشته اما به خاطری مسوولیت آن رویداد را به عهده نگرفته است که با این کار فشار بر پاکستان افزایش میآبد کشوریکه به گفتۀ این مقام امریکایی پناهگاه امن شبکۀ حقانی است.

در ماه روان این دومین رویداد حملات "سبز بر آبی" است که در آن سربازان خارجی هدف گلولۀ سربازان افغان قرار می گیرد.

یک سرباز افغان در ولایت شرقی ننگرهار بر قوای امریکایی آتش گشود که در نتیجۀ آن سه سرباز امریکایی کشته و یک سرباز دیگر امریکایی زخمی شد.

معلومات قبلی

فرماندهی نیروهای حمایت قاطع در کابل با نشر خبرنامه یی این رویداد را تایید کرده گفت که در آن رویداد "هیچ سرباز ناتو و یا امریکایی کشته نشده است."

اعلامیۀ حمایت قاطع حاکیست که در حملۀ ساعت ٢ بعد از ظهر روز شنبه، در قول اردوی ۲۰۹ شاهین، سربازان امریکایی مجروح شده اند و تحقیقات در مورد آغاز شده است.

حمایت قاطع این را هم گفته است که در آن رویداد یک سرباز افغان کشته و یک تن دیگر مجروح شده است.

این درحالیست که پیش از آن، عبدالقهار آرام یک سخنگوی قول اردوی ۲۰۹ شاهین به رسانه ها گفته بود که در حملۀ سرباز افغان بر نیرو های خارجی، چهار سرباز امریکایی کشته شده اند.

مقام های مسوول گفته اند که حمله کننده نیز به ضرب گلوله کشته شده است.

محمد رادمنش، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان این رویداد را تایید کرده گفته است که تحقیقات در رابطه آغاز شده است.

در تهیه این گزارش از معلومات خبرگزاری رویترز استفاده شده است.

XS
SM
MD
LG