لینک های دسترسی

Breaking News

حمایت بایدن از اسراییل: مسلمانان امریکایی مراسم عید در قصر سفید را تحریم کردند 


سازمان‌های مسلمان امریکایی در اعتراض به آنچه که آنان حمایت ادارهٔ جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده از خشونت اسراییل علیه فلسطینی‌ها می‌دانند، تجلیل از عید فطر در قصر سفید را تحریم کردند.

مراسم عید فطر امسال در امریکا تنها به دلیل همه‌گیری کروناویروس نه بلکه به خاطر تشدید تنش‌ها میان اسراییلی‌ها و فلسطینی‌ها نیز به هم ریخت.

رابرت مک‌کا،‌ یکی از مسوولین شورای روابط اسلامی امریکا گفت که یکجا با سایر سازمان‌های مسلمانان امریکایی تجلیل عید در قصر سفید را تحریم کردند.

او دلیل این تحریم را "پاسخ نا‌امید کننده و نگران کنندهٔ" اداره بایدن به نقض حقوق بشری فلسطینی‌ها توسط حکومت اسراییل در غزه و شرق بیت المقدس خواند.

این در حالی است که نیروهای اسراییلی امروز نیز به حملات هوایی بر غزه ادامه دادند. گروه حماس نیز شام دیروز چندین راکت به سوی اسراییل پرتاب کرد.

وزارت صحت غزه می‌گوید که از آغاز درگیری‌ها به تاریخ ۱۰ می، حد اقل ۱۹۷ فلسطینی، به شمول ۵۸ کودک و ۳۴ زن کشته شده اند.

این در حالی است که در اثر حملات گروه حماس، تا اکنون ۱۰ اسراییلی، به شمول یک کودک کشته شده اند.

از سال ۱۹۹۶ به اینسو که بل کلنتن رییس جمهور بود، روسای جمهور ایالات متحده در قصر سفید ضیافت افطاری را برگزار می‌کنند.

جو بایدن و همسراش جیل بایدن، امثال مراسم تجلیل از عید را به گونهٔ مجازی راه اندازی کردند.

رییس جمهور ایالات متحده در یک پیام عیدی پذیرفت که بار سنگین تنش‌ میان اسراییلی‌ها و فلسسطینی‌ها را مسلمانان درسراسر جهان به دوش می‌کشند.

او افزود: "ادارهٔ‌ من به گونهٔ‌ متداوم با فلسطینی‌ها و اسراییلی‌ها و شرکای منطقه‌ای برای کار به سوی آرامش پایدار، تعامل خواهد کرد."

این در حالی است که هزاران نفر به روز شنبه در شهر‌های عمدهٔ امریکا، به شمول واشنگتن، نیویارک و باستن گردهم آماده و از ادارهٔ بایدن خواستند تا در خصوص نقض حقوق بشری فلسطینی‌ها توسط اسراییل کار های بشتری انجام دهد.

اسراییل،‌ گروه حماس را به تحریک این درگیری‌ها متهم می‌کند، اما فلسطینی‌ها می‌گویند که نخست سربازان اسراییلی در مسجد الاقصی با مسلمانان درگیری شدند؛ درگیری که در آن کم از کم ۳۰۰ فلسطینی‌ زخمی شدند.

ریاض مالکی، وزیر خارجهٔ ادارۀ فلسطین دیروز در نشست شورای امنیت ملل متحد گفت که "آیا خشونت زمانی که توسط فلسطینی‌ها صورت می‌گیرد دهشت افگنی و مادامی که توسط اسراییل صورت می‌گیرد، دفاع خودی است؟".

او هشدار داد که خاموشی شورای امنیت ملل متحد سبب ترغیب "خصومت‌گرایی" اسراییل شده است. او اردوی اسراییل را به ارتکاب جرایم جنگی و جنایت علیه غیرنظامیان فلسطینی متهم کرد.

در این حال، گیلاد ایردان، نمایندهٔ اسراییل در ملل متحد گفت که تعویق انتخابات توسط رییس ادارهٔ خود گردان فلسطین سبب شد که حماس فرصت به دست آوردن قدرت را از دست بدهد و به دست گرفتن قدرت در ساحل شرقی رود اردن بخشی از تلاش این گروه است.

XS
SM
MD
LG