لینک های دسترسی

Breaking News

واشنگتن: تروریستان در پاکستان لانه دارند


مقام‌های افغان می گویند که شورای رهبری طالبان در شهر کویتۀ پاکستان موقعیت دارد

سخنگوی وزارت خارجۀ ایالات متحدۀ امریکا می‌گوید که پاکستان نباید به گروه‌های دهشت افگن که در داخل افغانستان حملات را انجام می‌دهند، پناهگاه امن فراهم کند.

مارک تونر در پاسخ به این پرسش که آیا با گفته‌های مقام‌های افغان مبنی بر وجود پناهگاه های دهشت افگنان در پاکستان، موافق است یا خیر، به خبرنگاران گفت "بلی، رک و راست و بسیار آشکارا این موضوع را بیان داشته ایم".

مقام‌های افغان و شماری از مقام‌های امریکایی در ۱۵ سال گذشته همواره تاکید داشته اند که برای مبارزۀ موثر و پیروزی در برابر دهشت افگنان در افغانستان، باید پناهگاه های امن آنان در پاکستان از بین برده شود.

با اینحال به گفتۀ آقای تونر، پاکستان برخی اقداماتی را برای از میان برداشتن این پناهگاه‌ها روی دست گرفته است، اما هنوز هم این مشکل برطرف نشده است. او افزود که بحث در این مورد میان واشنگتن و اسلام آباد جریان دارد و ایالات متحده مایل است آنان را در زمینۀ محو لانه های دهشت افگنان کمک کند.

تغییر پالیسی امریکا؟

آقای تونر در پاسخ به این پرسش که آیا زمان تغییر سیاست ایالات متحده در قبال پاکستان فرا رسیده است یا خیر؟ هیچ جزئیاتی ارایه نکرد، اما گفت که ناکارایی مبارزۀ آن کشور بر ضد دهشت افگنی همواره مایۀ نگرانی و موضوع بحث واشنگتن بوده است.

آقای تونر گفت که به زعم پاکستان یک دلیل دامنه دار شدن و ناکارایی مبارزۀ آن کشور بر ضد لانه های دهشت افگنان، دشواری این مبارزه و نیز موقعیت برخی از این پناهگاه ها در مناطق دورافتادۀ مرزی می باشد.

سخنگوی وزارت خارجۀ ایالات متحده همچنان با تایید این گفتۀ مقام‌های افغان که امنیت افغانستان، پاکستان و هند با هم گره خورده است، مشارکت و همکاری این سه کشور را در امر مبارزه با دهشت افگنی نه تنها به سود خودشان بلکه به سود منطقه عنوان کرد.

اما پاکستان خود را نیز قربانی دهشت افگنی قلمداد کرده و از فراهم آوری هرگونه پناهگاه به دهشت افگنان انکار کرده است. در تازه ترین مورد وزارت خارجۀ پاکستان با اشاره به حملات اخیر در کابل و کندهار، به تلاش و همکاری در زمینۀ محو "هر نوع دهشت افگنی" در منطقه تعهد کرده است.

  • 16x9 Image

    نجیب‌الله احمدیار

    نجیب‌الله احمدیار کار با رسانه‌ها را در سال ۲۰۰۱ میلادی آغاز کرد و از سال ۲۰۰۹ به اینسو در صدای امریکا به صفت ویراستار، نویسنده و مجری برنامه‌های رادیویی، تلویزیونی و دیجیتلی کار می‌کند. 

XS
SM
MD
LG