لینک های دسترسی

Breaking News

اوباما: امریکا متعهد به روابط طویل المدت با پاکستان است


ملاقات سرتاج عزیز مشاور امنیت ملی پاکستان با جان کری وزیر خارجه امریکا

ایالات متحده امریکا و پاکستان می کوشند تا فصل جدید را در روابط شان، که از دیر زمان تیره شده است، آغاز کنند. به روز دو شنبه دو کشور مذاکرات استراتیژیک را از سر می گیرند و امید وار استند که رنجش بین دو کشور را از بین ببرند که روی موضوعات مثل حملات طیاره های بی سرنشین و حمله که باعث کشته شدن اسامه بن لادن گردید به میان آمد .

ملاقات جان کری، وزیر خارجه امریکا، و سرتاج عزیر، مشاور امنیت ملی پاکستان در فرصتی صورت می گیرد که امریکا نیرو های خود را از افغانستان در سال روان خارج می سازد و تاکید می کند که پاکستان نقش عمده را در بهبودی اوضاع منطقه بازی کرده می تواند.

از ماه سپتمبر سال 2001 روابط ایالات متحده امریکا با پاکستان به مفهوم مبارزه علیه دهشت افگنی بوده است.

اما جنگ افغانستان روابط دوجانبه را شدیدا خدشه دار ساخت. اکنون که ایالات متحده نیرو های خود را از افغانستان خارج می سازد، جان کری می گوید وقت آن است تا مذاکرات استراتیژیک را با پاکستان دوباره آغاز کند " ایالات متحده امریکا متعهد به روابط طویل المدت با مردم پاکستان است."

عمده ترین نگرانی
مفسرین می گویند چنین معلوم می شود که در جریان ملاقات مقامات دو کشور در واشنگتن، جنگ افغانستان در صدر فهرست نگرانی های شان قرار خواهد داشت.

رئیس جمهور اوباما می گوید اهداف واضح است" من و صدراعظم پاکستان موافقه کردیم که یک افغانستان مصُون و با ثبات به نفع امریکا و پاکستان است."

دن مارکی، متخصص امور جنوب آسیا از مرکز پژوهشی روابط خارجی می گوید باید به نقش پاکستان در منطقه توجه کرد" به عوض اینکه ببینیم پاکستان منحیث یک متحد فرعی برای جنگ افغانستان و مبارزات علیه دهشت افگنی باشد، ما باید دید خود را وسیعتر سازیم . ما باید فکر کنیم که پاکستان چگونه در منافع طویل المدت آسیا نقش بازی نماید. "

محرک همیشگی
روابط دو کشور پس از کشته شدن اسامه بن لادن بسیار خرابتر گردید. یک محرک همیشگی دیگر، حملات طیارات بدون سرنشین به هدف شورشیان در امتداد سرحدات با افغانستان بوده است. نواز شریف صدراعظم پاکستان می گوید حکومت پاکستان موقف خود را واضح ساخته است" حملات طیارات بدون سرنشین تخطی از تمامیت ارضی پاکستان است. "

ایالات متحده امریکا ملیارد ها دالر را به پاکستان کمک کرده ، اما نظر پرسی ها نشان می دهد که هنوز تصویر امریکا در پاکستان مثبت نیست.
اوباما: افغانستان مصُون به نفع امریکا و پاکستان است
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:56 0:00

یکی از نگرانی های امریکادر مورد انکشاف احتمالی کلاهک های ذروی تکتیکی و میزایل های است که آنها را پرتاب می کند. بناُ با در نظر داشت این موضوعات، امریکا فکر می کند که پاکستان مشکلات دهشت افگنی را در منطقه بیشتر می سازد، یکی از دلایل عمده برای جلو گیری این مساله تلاش امریکا برای بهبودی روابط بین دو کشور است.

در هر حال جنگ افغانستان در شکل دهی روابط بین ایالت متحده امریکا و پاکستان نقش بازی می کند. اما انتظار می رود که این روابط با خروج قوای نظامی امریکا از افغانستان تغییر کند.
XS
SM
MD
LG