لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا در صدد درج پاکستان در فهرست جهانی کشورهای تمویل کنندۀ تروریزم


ایالات متحده، می خواهد پاکستان را در فهرست جهانی تمویل کنندگان فعالیت های دهشت افگنی قرار دهد.

مفتاح اسماعیل، سرپرست وزارت مالیۀ پاکستان با بیان این مطلب به رویترز گفت که ایالات متحده و بریتانیا چندین هفته قبل روی این طرح گام پیش نهادند و بعداً فرانسه و آلمان را نیز تشویق کردند تا در این مهم سهیم گردند.

پاکستان اخیراً تلاش داشت جلو درج نام آن کشور را در فهرست کشور های ناقض مقررات سازمان مبارزه با پول شویی (FATF) بگیرد.

آقای اسماعیل گفت "ما اکنون با ایالات متحده، بریتانیا، آلمان و فرانسه کار می کنیم تا پاکستان در فهرست ]کشور های تمویل کنندۀ فعالیت های دهشت افگنی] درج نشود. همچنان امیدواریم که حتا اگر ایالات متحده پاکستان را از آن فهرست بیرون نکرد، ما از این آزمون بیرون خواهیم شد و در فهرست قرار نخواهیم گرفت."

سازمان مبارزه با پولشویی نهادی است که علیه تمویل سازمان های دهشت افگن مبارزه می کند و احتمال دارد درج پاکستان در فهرست کشور های تمویل کنندۀ فعالیت های دهشت افگنی به اقتصاد آن کشور آسیب رساند.

هیدر ناورت، سخنگوی وزارت خارجۀ ایالات متحده گفت که واشنگتن "همواره نگرانی ديرينهء خود را در مورد کمبود اقدامات عملی پاکستان در راستای مبارزه علیه پولشویی و سیستم مالی مبارزه با دهشت افگنی ابراز داشته است."

انتظار می رود در هفتۀ آینده یک نشست اعضای سازمان ضد پولشویی در پاریس برگزار شود جاییکه آن نهاد احتمال دارد پاکستان را شامل آن فهرست سازد.

پیش از این نیز پاکستان از ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵ شامل فهرست سازمان (FATF) بود.

سازمان مبارزه با پولشویی در گذشته اسلام آباد را هشدار داده بود که اگر تلاش های بیشتر در جلوگیری از سرازیرشدن پول به تندروان انجام ندهد، یکبار دیگر شامل فهرست آن سازمان خواهد شد.

مقامات پاکستانی ابراز نگرانی می کنند که اگر آن کشور در فهرست کشور های تمویل کنندۀ فعالیت های دهشت افگنی قرار گیرد، به اسلام آباد دشوار تر خواهد شد تا از بازارهای بین المللی بدهی، پول قرض کند.

سرپرست وزارت مالیۀ پاکستان همچنان تاکید می کند که این اقدام واشنگتن بیشتر روی حافظ سعید رهبر موسسۀ جماعت الدعوه متمرکز است. مفتاح اسماعیل گفت که پاکستان از قبل اقداماتی را علیه برخی موسسات تحت ادارۀ حافظ سعید انجام داده است.

ایالات متحده به خاطر ادعاهای روابط اسلام آباد با تندروان اسلامگرا، تهدید به اقدامات شدید علیه پاکستان کرده است. ماه گذشته ادارۀ دونالدترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده نیز به ارزش تقریباً دو میلیارد دالر کمک های مالی را به پاکستان، به حالت تعلیق درآورد.

اسلام آباد همواره همکاری و حمایت از تندروان را در افغانستان و هند رد کرده و در برابر این اقدام ایالات متحده خشمگینانه واکنش نشان داد.

XS
SM
MD
LG