لینک های دسترسی

Breaking News

کاهش بودجۀ پولیس؛ بحث داغ دیگر در واشنگتن


مظاهره کنندگان در نزدیکی قصرسفید به یادبود از جورج فلوید سیاه پوست زانو زده اند

خشم ایجاد شده به خاطر مرگ جورج فلوید و سایر امریکایی های سیاه پوست در رویارویی با پولیس باعث شده یک کتلۀ بزرگی از مظاهره کنندگان خواهان مختل سازی سیستم کنونی پولیس در ایالات متحده شود.

برندا، یکتن از مظاهره کنندگان می گوید"پولیس میلیارد ها میلیارد دالر به دست می آورد تا بر جوامع اقلیت امریکا به ویژه سیاه پوستان رفتار خشن روا دارد که کاملا ناعادلانه و سرکوب گرایانه است. در بهترین حالت اقدام نژادپرستانه است."

در حالیکه شعار "قطع بودجۀ پولیس" در محراق مظاهرات قرار گرفته است، اکنون بحث های در حال شکل گیری است که هدف از این خواست چیست؟ مفهوم لغوی "قطع بودجه" یعنی پول تمویلی به پولیس فسخ شود.

برخی مدافعان می گویند که این موضوع در مورد از بین بردن دیپارتمنت پولیس نیست، بلکه قطع وجوه مالی است، از آنچه نیروی نظامی تلقی می شود که از دراز مدت به نژادپرستی متهم می باشد.

اما تمام مظاهره کنندگان با این شعار موافق نیستند. بیفرلی هیل، باشندۀ ایالت مریلند ایالات متحدۀ امریکا می گوید که کارمندان "بد پولیس" باید از کار اخراج شوند و به عوض آنان افراد "شایسته و خوب" استخدام شود تا مردم با اطمینان خاطر در وقت ضرورت "به آنان زنگ بزنند."

هنوز هم این تحریک، در حال قوی شدن است. مقامات شهر لاس انجلس و نیویارک تعهد کرده اند که بودجۀ پولیس شهرهایشان را کاهش دهند. شورای شهر مینیاپولیس، جاییکه جورج فلوید در اسارت پولیس جان باخت، وعده کرده ادارۀ پولیس را منحل سازد.

لیزا بندر، رئیس شورای شهر مینیاپولیس می گوید"تعهد ما اینست تا روابط زهرآلود شهر مان را با دیپارتمنت پولیس پایان بخشیم و به این شیوۀ کارکرد پولیس که ما می دانیم، خاتمه بخشیم"

قصرسفید گفته است که رئیس جمهور ترمپ در مورد خواست مظاهرات سرتاسری امریکا غور می کند. اعضای مجلس نمایندگان امریکا قانونی را پیشنهاد کرده اند که هدف آن "گسترش پاسخگو قرار دادن پولیس، تعقیب کارمندان پولیس و توقف ارسال تجهیزات نظامی به این نهاد" می باشد.

اما مجلس سنا که اکثریت آن را جمهوریخواهان به عهده دارد خواهان "توقف عملی خفگان آور از سوی پولیس و افزایش برنامه های آموزشی افراد پولیس" شده است.

درگذشته هم همچو اقداماتی صورت گرفته است. وکلای مدافع به شهر کامدن ایالت نیوجرسی – که برای سالیان متمادی از مرگبار ترین شهر های امریکا به شمار می آمد، اشاره کرده می گویند که در سال ۲۰۱۳ میلادی پولیس کاملاً منحل شد و دوباره احیا گردید و از آن زمان، میزان جرایم به طور قابل ملاحظه ای کاهش یافته است.

برخی قانون دانانی مانند جستن هنسفورد به این باور اند که همچو اصلاحات بزرگ، اقدامات جسورانه ای را می طلب و مفکورۀ منحل کردن پولیس، ما را ترغیب می کند تا روی تعویض آن با یک سیستم بهتر بیاندیشیم.

اما مخالفین قطع بودجۀ پولیس مانند جیمز کریگ، فرماندۀ پولیس شهر دیترویت می گویند که رویکرد مشابه با تمام سیستم برای اصلاح پولیس، یک مفکورۀ بدی است.

آقای کریگ می گوید که اگر "رهبریت و مدیریت ناکام ماندند پس باید روی ساختار آن تجدید نظر شود و دوباره احیا شود".

فرماندۀ پولیس شهر دیترویت تاکید می ورزد که تمام "دیپارتمنت پولیس این وضعیت را به بار نیآورده است. نمی توانید با همه یکسان عمل کنید."

با توجه به افزایش تقاضا برای تجدید ساختار پولیس در امریكا، این جنبش احتمالاً در این سال انتخابات ریاست جمهوری امریکا، از قبل به یک موضوع داغ مبدل شده است.

XS
SM
MD
LG