لینک های دسترسی

Breaking News

تلاش نامزدان رقیب جمهوریخواه امریکا به توقف سبقت ترمپ


دونالد ترمپ نامزد حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری امریکا است

رقابت های انتخاباتی میان کاندیدهای حزب جمهوریخواه به مرحلۀ بسیار حساس خود داخل شده است. دونالد ترمپ در آخرین مراحل کسب نامزدی حزب جمهوریخواه قرار داشته و رقبای وی کم کم زمان را از دست می دهند.

کاندیدهای جمهوریخواه هشتم و پانزدهم مارچ را تنها در دست دارند تا بتوانند جلو سرعت ترمپ را در کسب نامزدی حزب جمهوریخواه بگیرند.

دونالد ترمپ تاهنوز هم به عنوان کاندید پیشتاز جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ پنداشته می شود. اما طوری به نظر می رسد که نمی خواهد جایگاه خود را با انتخابات مقدماتی میان حزبی به خطر اندازد.

آقای ترمپ گفت "از خانه هایتان بیرون برآمده و رای بدهید!"

پیروزی در هفته های آینده ظاهراً به ترمپ جایگاه قوی برای کسب نامزدی حزب جمهوریخواه خواهد داد.

دونالد ترمپ گفت "فرقی نمی کند چی اتفاق می افتد و هیچ تفاوتی ندارد که شما چی می کنید. اگر روز سه شنبه از کار هم اخراج شدید؛ با آنهم می خواهم رای بدهید. غصه نخورید من به شما شغل جدیدی خواهم داد."

صحبت ها و درخواست رک و راست ترمپ از مردم برای دادن رای، توجه حمایت کنندگان زیادی را از نیوهمشایر گرفته تا کارولینای جنوبی به خود جلب کرده است.

یکتن از رای دهندگان ایالت نیوهمشایر می گوید که ترمپ می خواهد یکبار دیگر ایالات متحده را بزرگ سازد و این چیزیست که به گفتۀ وی مردم این کشور به آن نیاز دارند.

یک رای دهندۀ ایالت کارولینای جنوبی می گوید "شاید ترمپ نتواند نیمی از گفته هایش را عملی سازد اما حقیقت موضوع اینست که تنها او به این موضوع اشاره می کند و تلاش می نماید که به فایدۀ من است."

اما آقای ترمپ منتقدین زیادی هم دارد؛ به شمول اعتراض کنندگان که او را به عنوان یک مرد زور گو، ضد مهاجرت و نژادپرست بی احساس می پندارند.

هنری اولسن، کارشناس مسایل سیاسی می گوید که دانلدترمپ در با خشم و ناامیدی عمیق رای دهندگان مواجه بوده است.

آقای اولسن می گوید "افرادیکه به دونالد ترمپ رای داده اند کسانی اند که از جانب هر دو حزب در 15 - 20 سال اخیر از نظر انداخته شده اند. آن افراد یک فردی را می بینند که بالاخره می گوید طرفدار شما استم و ضروری نیست که هستۀ مرکزی جمهوریخواهان را تشکیل دهند، آنان از تی پارتی هم نیستند و راست گرا هم نیستند. آنان محافظه کاران معمولی اند."

پیروزی ها و قدعلم کردن های ترمپ، واکنش جمهوریخواهان شناخته شده به شمول مت رامنی، نامزد جمهوریخواه در انتخابات 2012 ایالات متحده را نیز برانگیخته است.

آقای اولسن "دونالد ترمپ می گوید که او ولادمیر پوتین را می ستاید و در عین زمان جورج دبلیو بُش را یک دروغگو می خواند."

اما تاکنون، ترمپ در مناظره های تلویزیونی با مخالفت رقبای هم حزبی خود مانند مارکو روبیو مواجه شده است.

مارکو روبیو "دو بر سه حصۀ مردم که در انتخابات مقدماتی و یا هم گردهمآیی های جمهوریخواهان حضور به هم می رسانند، بر علیه تو رای داده اند. آنان نمی خواهند که تو نامزد حزب جمهوریخواه باشی."

اما ترمپ آن ادعا را رد می کند. آقای ترمپ گفت "این بچۀ کوچک در بارۀ پیشینۀ من بسیار دروغ گفته است. بسیار دروغ گفته است."

جان فورتییر، از مرکز پالیسی دوحزبی می گوید که رقبای ترمپ برای متوقف ساختن وی در کسب نامزدی حزب جمهوریخواه، زمان را از دست می دهند.

جان فورتییر می گوید "دونالد ترمپ رهبری قوی و با احتمال زیاد نامزد حزب جمهوریخواه می باشد. تلاش های از بیرون و کاندیدهای جمهوری خواه در انتخابات جریان دارد تا او را متوقف سازند اما بسیاری از آن تلاش های به نظر می رسد دیر شده باشد."

ایالت میشیگن، نخستین ایالت صنعتی است که در جریان انتخابات مقدماتی امروز سه شنبه شاهد رای گیری می باشد.

سه ایالت دیگر یعنی مسیسی پی، آیداهو و هاوایی نیز امروز شاهد برگزاری انتخابات مقدماتی برای جمهوریخواهان خواهد بود.

اما کارشناسان به این باور اند که برعلاوۀ امروز هشتم مارچ، انتخابات مقدماتی پانزدهم این ماه در فلوریدا و اوهایو، ممکن آخرین فرصت برای رقبای ترمپ باشد تا کوشش کنند او را از نامزدی حزب جمهوریخواه باز دارند.

XS
SM
MD
LG