لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا در صدد ایجاد جبهۀ متحد عراق – سعودی بر ضد ایران


نشست افتتاحیۀ شورای هماهنگی سعودی - عراق

ایالات متحدۀ امریکا بر عربستان سعودی و عراق فشار وارد می‌کند تا در برابر پرخاشگری ایران در شرق میانه، جبهۀ متحدی را شکل دهند.

رکس تلرسن وزیر خارجۀ ایالات متحده که در نشست افتتاحیۀ کمیتۀ هماهنگی سعودی – عراق شرکت کرده بود، ایجاد این مرکز را به عنوان نشانۀ بهبود روابط بغداد و ریاض برجسته ساخت.

در این نشست که پادشاه عربستان سعودی و صدر اعظم عراق نیز شرکت کرده بودند، آقای تلرسن گفت که ظرفیت خوب بهبود روابط میان این دو کشور وجود دارد.

سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان سعودی گفت "در منطقه با چالش‌های جدی افراطگرایی، دهشت افگنی و تلاش‌ها برای بی ثبات ساختن کشورهای مان روبرو استیم ... از اتحاد و ثبات در کشور برادر ما عراق، حمایت می‌کنیم".

پس از تهاجم صدام حسین، دیکتاتور پیشین عراق، بر کویت در سال ۱۹۹۰ میلادی روابط میان عراق و عربستان سعودی همواره پرتنش بوده است.

حیدالعبادی صدر اعظم عراق با اشاره به این کشیدگی‌ها گفت "آماده استیم تا گذشته را پشت سر بگذاریم ... منطقه بیش از این تحمل چند دستگی را ندارد. دخالت در امور داخلی دیگر کشورها باید متوقف شود".

پس از شکست گروه دولت اسلامی یا داعش در موصل، دومین شهر بزرگ عراق، آن کشور با مشکل بازسازی ساحات جنگزده و نیز جنبش استقلال طلبی در ساحات کردنشین در تقلا است.

وزیر خارجۀ ایالات متحده در تلاش جلب مساعدت مالی و سیاسی عربستان سعودی است تا عراق را در زمینۀ مقابله با مشکلات آن کشور یاری رساند.

جمهوری اسلامی ایران با حکومت به رهبری شیعیان در عراق روابط نزدیک داشته و عملاً شبه نظامیان شیعۀ طرفدار دولت عراق را کمک می‌کند.

با آنکه عربستان سعودی پس از حدود ۲۵ سال، در سال ۲۰۱۵ سفارت خود را در عراق بازگشایی کرد و وزیر خارجۀ سعودی در فبروری سال روان به بغداد سفر کرد، هنوز هم این دو رقیب پیشین بر هم دیگر از دید شک می‌نگرند.

XS
SM
MD
LG