لینک های دسترسی

Breaking News

ایالات متحده بر مواضع شبهٔ نظامیان تحت حمایت ایران در عراق و سوریه حمله کرد


تصویر از آرشیف صدای امریکا
تصویر از آرشیف صدای امریکا

مقامات امریکایی می‌گویند که پس از حمله مرگبار در اردن که منجر به کشته شدن سه سرباز امریکایی و زخمی شدن ۴۰ نفر دیگر شد، ایالات متحده حملات تلافی جویانه را از روز جمعه دوم فبروری (۱۳ دلو) در عراق و سوریه آغاز کرد.

فرماندهی مرکزی ایالات متحده (سنتکام) با نشر بیانیه‌ای حملات هوایی در عراق و سوریه علیه نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و گروه های شبه نظامی وابسته به آن را تایید کرده است.

در این بیانیه آمده است: ''نیروهای اردوی ایالات متحده بیش از ۸۵ هدف را با طیاره‌های متعدد از جمله بم افکن های دوربرد که از ایالات متحده پرواز کردند، هدف قرار دادند.''

بیانیهٔ سنتکام افزوده است: ''تاسیساتی که مورد اصابت قرار گرفتند، شامل مراکز عملیاتی سوق واداره، مراکز استخباراتی، انبارهای راکت، میزایل‌ و طیاره‌های بدون سرنشین و تاسیسات زنجیره تأمین تدارکات و مهمات گروه‌های شبه‌نظامی و حامیان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود که حملات علیه نیروهای امریکایی و ایتلاف را تسهیل می‌کردند.''

قصر سفید نیز در بیانیه‌ای حملات امروزی نیروهای امریکایی علیه شبه نظامیان تحت حمایت ایران درعراق و سوریه را تایید کرده است.

بیانیه از قول جوبایدن، رییس جمهور ایالات متحده، نگاشته است: ''امروز بعدازظهر، به دستور من، نیروهای نظامی ایالات متحده اهدافی را در تاسیساتی در عراق و سوریه که سپاه پاسداران و شبه نظامیان وابسته به آن برای حمله به نیروهای امریکایی از آن استفاده می کنند، مورد حمله قرار دادند.''

آقای بایدن افزوده است: ''پاسخ ما از امروز آغاز شد و در زمان‌ها و مکان‌های انتخابی ما ادامه خواهد داشت.''

بیانیه به نقل از بایدن می‌افزاید: ''ایالات متحده به دنبال درگیری در شرق میانه یا هیچ جای دیگر در جهان نیست. اما همه کسانی که به دنبال آسیب رساندن به ما باشند، این را بدانند: اگر به یک امریکایی آسیب بزنید، ما پاسخ خواهیم داد.''

لوید آستن، وزیر دفاع ایالات متحده، این حملات را آغاز پاسخ ایالات متحده به حملات سپاه پاسداران و شبه نظامیان وابسته به آنان خوانده و گفته است که رییس جمهور اقدامات بیشتری را برای پاسخگو قرار دادن این شبه نظامیان، دستور داده است.

آستن در بیانیه‌ای افزود: ''ما به دنبال درگیری در شرق میانه یا هر جای دیگر نیستیم، اما رییس جمهور و من حملات به نیروهای امریکایی را تحمل نخواهیم کرد. ما تمام اقدامات لازم را برای دفاع از ایالات متحده، نیروهای خود و منافع خود انجام خواهیم داد.''

در همین حال دیده بان حقوق بشر سوریه اعلام کرده که ۱۸ جنگجوی طرفدار ایران در حملاتی در شرق سوریه که احتمالاً توسط ایالات متحده انجام شده، کشته شدند.

رامی عبدالرحمن، رییس دیدبان حقوق بشر سوری مستقر در بریتانیا گفت: ''۱۸ جنگجوی طرفدار ایران، از جمله حداقل سه غیر سوری، در حملات نزدیک المیادین در شرق سوریه کشته شدند. ''

رامی گفته است که این حملات ''احتمالاً توسط اردوی ایالات متحده '' انجام شده است.

در حملهٔ یکشنبه گذشته طیارهٔ بی سرنشین بریک پایگاه نظامی ایالات متحده، سه نظامی امریکایی کشته و کم از کم ۴۰ نظامی دیگر زخمی شدند.

پس از آغاز جنگ میان اسراییل و گروه حماس که از آن تقریباً چهار ماه سپری می‌شود،‌ این نخستین بار است که نظامیان امریکایی در اثر حملات شبه‌نظامیان کشته شده اند.

جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده که برای پاسخ قاطعانه به این حمله تحت فشار قرار گرفته بود، روز سه‌شنبه ۳۰ جنوری (۱۰ دلو) گفت که در مورد چگونگی پاسخ به حملات شبه‌ نظامیان مورد حمایت ایران بر نظامیان امریکایی مستقر در اردن، تصمیم گرفته است، اما در مورد زمان و چگونگی پاسخ به این حملات هیچ جزییاتی ارایه نکرده بود.

چهار مقام امریکایی به خبر گزاری رویترز گفته اند که عقیده بر آنست که طیاره بی سرنشینی که در این حمله از آن استفاده شده بود، ساخت ایران می‌باشد، اما ایران دست داشتن در این حمله را رد کرده است.

خشونت‌ها پس از آغاز جنگ میان اسراییل و حماس به تاریخ هفتم اکتوبر، به چندین کشور شرق میانه جاییکه گروه‌های مسلح تحت حمایت ایران فعالیت دارند، گسترش یافته و تلاش‌های دپلوماتیک برای آتش بس در غزه، تا اکنون به نتیجه یی منتهی نشده است.

نیرو‌های ایتلاف به رهبری ایالات متحده از اوسط ماه اکتوبر تا حالا دست‌کم ۱۶۵ بار آماج حملات قرار گرفته اند که شامل ۶۶ حمله در عراق، ۹۸ حمله در سوریه و یک حمله در اردن می‌شود. گروه ''مقاومت در عراق" مسوولیت اکثر این حملات را بر عهده گرفته است.

گروه

XS
SM
MD
LG