لینک های دسترسی

Breaking News

جنگجوی روسی طالبان، در محکمۀ استیناف امریکا به حبس ابد محکوم شد


یک محکمۀ استیناف فدرال امریکا روز چهارشنبه حکم حبس ابد یک افسر پیشین نظامی روسیه را حفظ کرد که به خاطر رهبری حملۀ طالبان در ۲۰۰۹ بر نیرو های امریکایی در افغانستان، محکوم شده بود.

این محکمه حکم صادر کرد که ایریک حمیدولین به خاطر رهبری حمله به نمایندگی از گروه طالبان مرتبط به شبکۀ دهشت افگن حقانی، از مصوونیت محاربه یی برخوردار نشده بود.

وکیل مدافع حمیدولین استدلال کرده بود که موکلش یک جنایتکار نبوده بلکه یک سرباز است و تا زمانیکه محکمۀ نظامی در بارۀ وضعیت وی تصمیم بگیرد، باید به عنوان یک اسیر جنگی تحت حمایت و حفاظت قرار گیرد.

اما گروه سه نفری قضات محکمۀ استیناف با استدلال وزارت عدلیه توافق کردند که حمیدولین به خاطری از مصوونیت اسیر جنگی برخوردار نمی شود که در ۲۰۰۹ میلادی، جنگ افغانستان دیگر به عنوان یک جنگ بین المللی مسلحانه طبقه بندی نمی شد.

در حکم آن محکمه آمده است که جنگ افغانستان در ۲۰۰۱ به عنوان یک جنگ بین المللی مسلحانه میان ایالات متحده، کشور های متحد آن و رژیم تحت کنترول طالبان در افغانستان آغاز شد و زمانیکه حمیدولین در جنگ شرکت کرد، درگیری از دیرزمانی به یک "جنگ مسلحانۀ غیر بین المللی علیه شورشیان غیرقانونی طالبان" تغیر شکل داده بود.

حمیدوالین، افسر پیشین نظامی روسی در ولایت خوست افغانستان توسط پولیس سرحدی و سربازان امریکایی پس از آن بازداشت شد که یک حمله را بر پوستۀ پولیس سرحدی افغان در یک کمپ برنامه ریزی کرده و در آن حمله سهیم بود.

سارنوالان می گویند که در آن حمله وقتی هلیکوپتر های امریکایی خواستند پاسخ حملات طالبان را بدهند، شورشیان با سلاح ضد طیاره می خواستند هلیکوپتر را هدف قرار دهند اما موفق نشدند. در آن حمله نیرو های امریکایی تقریباً ۲۰ شورشی تحت فرماندهی حمیدولین را کشتند.

حمیدولین نخست در یک زندان امریکایی در افغانستان نگهداری می شد و بعدتر در محکمۀ ویرجینیا به اتهامات فراهم آوری و توطیه برای مهیا ساختن مواد برای دهشت افگنان و تلاش برای تخریب طیارۀ نظامی امریکایی محکوم شد.

ایالات متحده در میان کشور های قرار دارد که بین اقدامات انجام شده توسط سربازان در جریان جنگ و اقدامات خشونت آمیز در بیرون یک جنگ بین المللی تمیز قایل می گردد.

نخستین مجلس استماعیۀ ایریک حمیدولین، افسر پیشین نظامی روسی در دسمبر ۲۰۱۶ برگزار شده بود. دومین مجلس استماعیه در دسمبر ۲۰۱۷ پس از آن دایر شد که یکی از قضات شهر بالتیمور از سمتش کنار رفت.

XS
SM
MD
LG