لینک های دسترسی

Breaking News

بلینکن به لاوروف: 'جنگ تجاوزکارانه' را در اوکراین پایان دهید


انتونی بلینکن، وزیر خارجهٔ ایالات متحده، روز پنجشنبه دوم مارچ (۱۱ حوت) در حاشیهٔ نشست وزرای خارجهٔ ۲۰ اقتصاد بزرگ جهان در دهلی جدید، از همتای روس خود، سرگی لاوروف، خواست تا جنگ اوکراین را پایان دهد.

آقای بلینکن پس از دیدار با لاوروف به خبرنگاران گفت: "چیزی را که من و بسیاری هفتهٔ گذشته در ملل متحد و امروز وزرای گروه جی۲۰ در اینجا گفتند به وزیر خارجه [روسیه] بازگو کردم و آن اینکه – این جنگ تجاوزکارانه را پایان دهید، وارد دپلوماسی معنادار شوید که می‌تواند صلح عادلانه و پایدار را ایجاد کند."

بلینکن و سرگی لاوروف وزیر خارجهٔ روسیه در حاشیهٔ نشست گروه جی۲۰ ملاقات کوتاهی -تقریباً برای ۱۰ دقیقه - داشتند. این نخستین دیدار رو در روی آنها پس از آغاز درگیری اوکراین بود. پس از حملهٔ روسیه بر اوکراین در فبروری ۲۰۲۲، هیچ تماس حضوری در سطح بالایی بین دو دولت صورت نگرفته بود. واشنگتن قاطعانه از کیف حمایت و تلاش‌های بین‌المللی برای منزوی کردن روسیه را رهبری می‌کند.

آقای بلینکن افزود: "رییس‌جمهور پوتین علاقه‌ای به تعامل نشان نداده است و گفته است که چیزی برای صحبت وجود ندارد، مگر اینکه و تا زمانی که اوکراین ''واقعیت‌های ارضی جدید' را قبول کند."

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجهٔ روسیه، این دیدار را کم اهمیت جلوه داده و به خبرگزاری دولتیRIA گفت که گفتگو به درخواست بلینکن صورت گرفت و کوتاه بود.

زاخارووا گفت: "لاوروف در حاشیه دومین نشست گروه جی۲۰ ایستاده با او صحبت کرد و هیچ مذاکره یا ملاقات واقعی صورت نگرفته است."

لاوروف بدون اشاره به دیدار با بلینکن در یک کنفرانس خبری گفت که مسکو به اقدامات خود در اوکراین ادامه خواهد داد. او ادعاهای غرب مبنی بر انزوای روسیه را رد کرد و گفت: "ما احساس انزوا نمی‌کنیم. این غرب است که خود را منزوی کرده است و در نهایت متوجه آن خواهد شد."

او گفت که روسیه برای گفتگو به خاطر پایان دادن به درگیری در اوکراین باز است، اما غرب را متهم کرد که عملاً چنین مذاکرات را مانع می‌شود.

لاوروف گفت: "آنها از ما می‌خواهند که گفتگو کنیم، اما من به یاد نمی‌آورم که هیچ یک از همکاران غربی از اوکراین برای مذاکره دعوت کرده باشند. آنها اوکراین را به ادامه جنگ تشویق می کنند."

بلینکن همچنین در این دیدار از لاوروف خواسته تا روسیه "تصمیم غیرمسولانه خود را لغو کند و به مشارکت" در معاهده استارت جدید بازگردد.

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، به تاریخ ۲۱ فبروری مشارکت روسیه را در پیمان "آغاز جدید - New Start" که آخرین پیمان ستراتیژیک کاهش تسلیحات میان دو قدرت بزرگ هسته‌ای جهان است، به حالت تعلیق در می‌آورد.

بلینکن به لاوروف گفت: "تعامل متقابل به نفع هر دو کشور است. ما آماده استیم تا صرف نظر از هر آن چیزی که در جهان در روابط ما اتفاق می‌افتد، در مورد محدودیت‌های تسلیحات استراتیژیک در هر زمان با روسیه صحبت کنیم، همانطور که ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی حتا در اوج جنگ سرد انجام دادند."

نشست وزرای خارجهٔ ۲۰ کشور بزرگ صنعتی جهان (جی ۲۰) روز پنجشنبه به دلیل اختلاف در مورد جنگ اوکراین بدون صدور بیانیهٔ مشترک به پایان رسید.

در تهیهٔ این مطلب از گزارش خبرگزاری‌های فرانس پرس و اسوشیتد پرس استفاده شده است.
XS
SM
MD
LG