لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا تحریم های جدید بر روسیه وضع می‌کند


مقر وزارت خارجۀ ایالات متحده در شهر واشنگتن دی سی.

دولت ایالات متحده امریکا، روز چهارشنبه، با تاکید بر این که دولت روسیه با به کارگیری سلاح‌های کیمیایی و بیولوژیکی، قوانین بین المللی را نقض کرده است، اعلام کرد تحریم‌های جدیدی را علیه مسکو وضع می کند.

وزارت خارجه امریکا در اعلامیه یی گفت که به دنبال تلاش برای ترور "سرگئی اسکریپال" جاسوس دوجانبه سابق روس و دختر او در بریتانیا، با استفاده از زهر تخریب کنندۀ عصب نوویچوک، ایالات متحده روز ششم اگست ۲۰۱۸،بر اساس قانون سال ۱۹۹۱ مربوط به کنترول و امحای تسلیحات کیمیایی و بیولوژیکی، اطمینان یافت دولت فدراسیون روسیه برخلاف قوانین بین المللی از سلاح های کیمیایی یا بیولوژیکی استفاده کرده است.

در بیانیه هدر نئورت، سخنگوی وزارت خارجه امریکا، همچنین گفته شده که تحریم‌های علیه مسکو در نظر گرفته شده که پس از پایان دوره ۱۵ روزه اطلاع رسانی به کانگرس، اجرایی خواهند شد. انتظار می رود زمان عملی شدن تحریم ها ۲۲ اگست یا حدود آن باشد.

لندن، روسیه را مسوول مسمومیت چهارم مارچ سرگی اسکریپال و دخترش یولیا در شهر سالزبوری انگلستان کرد. زهری که ادعا می شود در دوران اتحاد جماهیر شوروی، در آن کشور ساخته شده است. مسکو این اتهام را رد می‌کند، اما دولت رئیس جمهور ترمپ از موضع لندن حمایت کرده است.

بریتانیا در واکنش به این اقدام مسکو ۲۳ دیپلومات‌ روس را اخراج کرد و برخی دیگر از کشورهای جهان نیز، از جمله ایالات متحده، در حمایت از موضع لندن دستور اخراج شماری از دیپلومات‌های روسیه را از خاک خود صادر کردند.

روابط غرب، به ویژه ایالات متحده و بریتانیا، با مسکو در چند سال اخیر به دلیل اختلاف بر سر برخی مسائل عمده – مانند بحران اوکراین، جنگ داخلی سوریه و همچنین دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ در امریکا – به شدت تیره شده است.

XS
SM
MD
LG