لینک های دسترسی

Breaking News

تیلرسن: روابط امریکا و روسیه در سطح پایین قرار دارد


ولادمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و ریکس تیلرسن، وزیرخارجۀ ایالات متحده

ریکس تیلرسن وزیرخارجۀ ایالات متحده روز چهارشنبه در کنفرانس خبری مشترک با سرگی لاوروف، همتای روسی اش در مسکو گفت که در ملاقات با ولادمیرپوتین رئیس جمهور روسیه گفته است که روابط دو کشور در "سطح پایین" قرار دارد.

روابط مسکو و واشنگتن پس از آن بیشتر به خرابی گرایید که ایالات متحده هفتۀ پیش یک پایگاه هوایی سوریه را پس از آن هدف میزایل کروز قرار داد که ادعا شد طیاره های سوری در شهر ادلب بر افراد غیرنظامی از بم های گاز دار استفاده کرده است.

آقای لاوروف در نشست خبری خواهان تحقیقات گسترده و شفاف در عرصۀ استفاده از بم گاز دار شد.

ولادمیر پوتین نیز پیش از آن، در صحبتی با تلویزیون میر به روز چهارشنبه از خرابی روابط کشورش با ایالات متحده سخن راند.

آقای پوتین گفت"امکان دارد بگوییم که سطح اعتماد میان روسیه و امریکا در بخش کاری، به ویژه عرصۀ نظامی، بهبود نیافته بلکه به خرابی گراییده است."

اظهارات ولادیمیر پوتین در مورد در حالی صورت گرفت که مسکو به طور غیر معمول از ریکس تیلرسن، وزیر خارجۀ ایالات متحده، به گونۀ سرد استقبال کرد.

پس از حملۀ هفتۀ گذشتۀ میزایل امریکا، هرگونه انتظار روسیه مبنی بر اینکه ادارۀ دونالدترمپ روابط گرمتر با مسکو داشته باشد، نقش بر آب شده است.

کرملین پیش از این احتمال دیدار آقای پوتین را با وزیرخارجۀ ایالات متحده، به خاطر کشیدگی روابط میان مسکو و واشنگتن روی سوریه، رد کرده بود.

وزرای خارجۀ امریکا و روسیه
وزرای خارجۀ امریکا و روسیه

سرگی لاوروف در ملاقات با تیلرسن گفته است که روسیه تلاش می کرد "نیت واقعی" ادارۀ دونالدترمپ را درک کند.

وزیرخارجۀ روسیه گفت که مسکو در بارۀ مفکوره های بسیار مبهم و "متناقض" واشنگتن، پرسش های زیادی دارد.

وزیرخارجۀ امریکا در نشست وزرای خارجۀ جی هفت یا هفت اقتصاد عمده جهان در ایتالیا گفته بود که روسیه پس از سال ها حمایت بشارالاسد، اکنون دو گزینه در پیش دارد.

آقای تیلرسن گفته بود که روسیه واقعاً خود را متحد رژیم اسد، ایرانی ها و حزب الله ساخته است.

وزیرخارجۀ امریکا در نشست وزرای خارجۀ هفت کشور اقتصاد بزرگ جهان گفت "آیا واقعاً این یک اتحاد دراز مدتی است که نشاندهندۀ منافع روسیه می باشد یا روسیه این اتحاد را در مقایسه با ایالات متحده و سایر کشور های غربی و شرق میانه که خواهان حل بحران سوریه اند، ترجیح می دهد."

آقای تیلرسن گفته بود که او و سایر رهبران جهان متفق اند که زمامداری خانوادۀ اسد به پایان رسیده است.

اما آقای پوتین در مصاحبۀ روز چهار شنبه خود یکبار دیگر روی حمایت روسیه از بشارالاسد، رئیس جمهور سوریه تاکید کرده، هرگونه دخالت اسد را در حملۀ بم گاز دار هفتۀ گذشته در ادلب رد کرد.

آقای پوتین اضافه کرد که آن حمله "ممکن توسط دشمنان آقای اسد جعل کاری شده باشد."

صرف نظر از نتایج ملاقات ریکس تیلرسن وزیرخارجۀ امریکا با ولادمیرپوتین و سرگی لاوروف، بسیاری از رهبران جهان از نزدیک ناظر نخستین ملاقات دیپلومات ارشد ادارۀ دونالدترمپ با مقامات روسیه می باشند.

XS
SM
MD
LG