لینک های دسترسی

Breaking News

ایالات متحده یک سازمان مرتبط به اردوی چین را تحریم کرد


ایالات متحده یک سازمان اقتصادی و شبه نظامی چین در شین‌ژیان را تحریم کرد.

مایک پمپیوِ، وزیر خارجهٔ ایالات متحده ناوقت دیشب در یک تویت نوشت که ایالات متحده شرکت تولیدی و ساختمانی شین‌ژیانگ و دو مقام آنرا در ارتباط به نقض جدی حقوق بشری در منطقه خود‌مختار شین‌ژیانگ تحریم کرد.

او همچنان نگاشته است: "ما از جهان می‌خواهیم تا حزب کمونست چین را برای نقض شنیع حقوق بشری شهروندان خویش [چین]، با ما یکجا محکوم کند."

بر اساس گزارش‌ها، این شرکت مسوول تمامی مزارع و فابریکه ها و تمام شهر شین‌ژیانگ است؛ جاییکه یک میلیون مسلمان اویغور در حبس به سر می‌برد.

اما مقامات چینی ادعا دارند که این تاسیسات زندان‌ نه بلکه کمپ‌ آموزشی است.

در ماه‌های اخیر روابط ایالات متحدۀ امریکا و چین به دلیل مسایل تجارتی، همه‌گیری کروناویروس، پالیسی‌های چین در هانگ کانگ، شین‌ژیانگ و آب‌های جنوب چین به شدت کشیده شده است.

تا حال هر دو کشور قنسولگری‌های یک‌دیگر را مسدود کرده اند.

پیش از این نیز آقای پمپیو چین را "یک تهدید" خوانده و کشورهای جهان را به اقدام علیه حزب کمونست آن کشور ترغیب کرده بود.

وزیر خارجهٔ ایالات متحده هفتهٔ گذشته گفت: "ما باید با مردم چین تعامل کنیم و آنانرا توانمند سازیم ... مردم با انرژی و آزادی دوست که از حزب کمونست چین کاملاً مجزا اند."

این در حالی است که دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده گفت که کاربرد اپلیکیشن تیک‌تاک چینی را به زودی در ایالات متحده منع می‌کند.

مقامات امریکایی گفته اند که معلوماتی که در این اپلکیشن‌ جمع می‌شود مستقیماً به سرورهای نظامی و حزب کمونست چین می‌رود.

تیک‌تاک یکی از معروف ترین اپلیکیشن‌ها است که دو میلیارد مرتبه در سراسر جهان و ۱۶۹ میلیون بار در ایالات متحده در وسایل مختلف نصب شده است.

XS
SM
MD
LG