لینک های دسترسی

Breaking News

طرح ربودن مسیح علینژاد؛ امریکا، ایران را به آدم‌ربایی متهم کرد


مسیح علینژاد، گردانندۀ برنامۀ تبلت در بخش فارسی صدای امریکا است
مسیح علینژاد، گردانندۀ برنامۀ تبلت در بخش فارسی صدای امریکا است

وزارت عدلیۀ ایالات متحدۀ امریکا یک مامور ایرانی و اعضای یک شبکۀ اطلاعاتی ایران را به خاطر برنامه ریزی برای ربودن مسیح علینژاد، خبرنگار بخش فارسی صدای امریکا مستقر در نیویارک، به آدم‌ربایی متهم کرد.

وزارت عدلیۀ ایالات متحده با نشر بیانیه‌ای، ضمن نشر نام افراد عضو این شبکۀ وابسته به حکومت ایران گفته است که ربایندگان قصد داشتند خانم علینژاد را که امریکایی ایرانی‌تبار است، ربوده و به ایران ببرند.

در این بیانیه اسامی علیرضا فراهانی، محمود خاضعین، کیا صادقی، امید نوری، و‌ نیلوفر بهادری‌فر دیده می‌شود. این افراد از سوی حکومت ایالات متحده به ارتکاب جرایمی چون آدم‌ربایی، نقض تحریم‌ها، انتقال غیر قانونی پول، کلاهبرداری و پولشویی متهم شده‌اند.

از این گروه، نیلوفر بهادری‌فر در کالیفورنیا دستگیر شده است و برای تفهیم اتهامات به محکمه حاضر خواهد شد، اما سایر افراد شامل در این فهرست، ساکن ایران بوده و بازداشت نشده‌اند.

در این بیانیه آمده است که این شبکه تحت امر فراهانی، قربانیان بیشتری را در کشورهای دیگر از جمله کانادا، امارات متحده عرب و بریتانیا هدف قرار داده و تلاش کرده است تا همین نوع نظارت را در مورد آنها نیز اعمال کند.

خانم علینژاد گفته است که ادارۀ تحقیقات فدرال امریکا پیش از پیش از این طرح وی را با خبر کرده و او از مدتی زیر محافظت پولیس قرار دارد.

تحقیقات نشان می‌دهد که صادقی در حال جستجو برای تهیه قایق تندروی مدل نظامی در نیویارک بوده است تا بتوانند از طریق مسیر آبی از نیویارک به ونزویلا بروند. حکومت ونزویلا روابط دوستانه‌ای با ایران دارد.

ویلیم اف سوینی جونیر، معاون ادارۀ تحقیقات فدرال امریکا، اف بی آی، با اشاره به این که این آدم‌ربایی داستان یک فلم تخیلی نیست، گفت: "گروهی با حمایت حکومت ایران، در حال توطیه برای ربودن یک روزنامه‌نگار مستقل در خاک امریکا بودند و قصد‌ داشتند او‌ را بر خلاف میلش به ایران بازگردانند، ولی ما چنین اجازه‌ای نمی‌دهیم."

او در ادامه افزود که ماموران ویژه و تحلیلگران اف‌بی‌آی با جدیت به دنبال عوامل خارجی استند که در داخل خاک امریکا یا مرزهای این‌ کشور به اقدامات غیرقانونی علیه شهروندان ایالات متحده دست می‌زنند.

در همین حال صدای آمریکا از خنثی شدن تلاش دستگاه امنیتی جمهوری اسلامی ایران برای ربودن مسیح علینژاد در نتیجه اقدام نهادهای امنیتی امریکا خبر داد. مسیح علینژاد مجری و مفسر برنامه تبلت صدای امریکا است.

پیش از این نیز جمهوری اسلامی از طریق تحت فشار قرار دادن خانواده مسیح علینژاد در ایران قصد داشت تا این همکار صدای امریکا را به بهانه دیدار مادرش به ترکیه بکشاند و در آنجا او را برباید. علی علینژاد، برادر مسیح این نقشه را برملا کرد و به همین دلیل به هشت سال زندان محکوم شد.

وزارت خارجۀ ایران، دست داشتن تهران در طرح ربودن مسیح علینژاد را رد کرده و اتهامات وارده بر جمهوری اسلامی را "بی‌پایه" خوانده است.

XS
SM
MD
LG