لینک های دسترسی

Breaking News

سنای امریکا از برده‌داری در هند انتقاد کرد


قرار است نرندرا مودی در کانگرس ایالات متحده سخنرانی کند

قانون‌گذاران ایالات متحده در آستانۀ سفر نرندا مودی صدر اعظم هند به واشنگتن گفته اند که از گسترش همکاری دفاعی میان واشنگتن و دهلی جدید ترغیب شده اند اما از ناحیۀ ناشکیبایی دینی و برده‌داری در هند نگرانی دارند.

قرار است صدر اعظم هند به تاریخ هفتم جون به ایالات متحده سفر کند و بر علاوۀ دیدار با رئیس جمهور باراک اوباما، در جلسۀ مشترک مجلس و سنای کانگرس ایالات متحده سخنرانی کند.

قانون‌گذاران امریکایی به طور عموم خواستار روابط گسترده و عمیق با هند اند. اما شماری از آنان از پیشرفت اندک در تقویت روابط تجارتی و اقتصادی دو کشور و نیز بی میلی دهلی جدید به پذیرش دیدگاه موشگافانۀ امریکا بر وضعیت حقوق بشر در هند، شکوه دارند.

روابط مستحکمتر

باب کارکر رئیس کمیتۀ روابط خارجی مجلس سنای ایالات متحدۀ امریکا گفت که بسیار مهم است که ایالات متحده و هند در کنار هم ایستاده و ارزش‌ها و نورم‌های دیموکراتیک را در منطقۀ اقیانوس آرام استحکام بخشند، منقطۀ که چین در صدد نفوذ بیشتر در آن است.

این سناتور جمهوریخواه از وضع تعرفه های بلند و محدود ساختن دسترسی ایالات متحده به بازارهای هند شکایت کرد. او همچنان از وضعیت حقوق بشر در هند ابراز نگرانی کرد.

مظاهرات ضد تبعیض دینی در هند
مظاهرات ضد تبعیض دینی در هند

آقای کارکر گفت"چگونه کشوری چون هند می تواند در سال ۲۰۱۶ میلادی بین ۱۲ تا ۱۴ میلیون برده داشته باشد، چطور چنین چیزی اتفاق افتاده می تواند".

نیشا بیسوال معاون وزارت خارجۀ ایالات متحده در بخش جنوب آسیا گفت که روابط دوجانبه میان واشنگتن و دهلی جدید هیچگاهی به حد کنونی مستحکم نبوده است. او افزود که دو طرف درک می کنند که کار بیشتری در این زمینه باید صورت گیرد.

در خصوص برده داری، خانم بیسوال از ارتقای آگاهی و تعهدات هند برای رسیدگی به این موضوع خبر داد. او افزود که شبکه‌های قاچاق انسان در هند مختل شده است، اما به گفتۀ وی هند نیاز دارد که تطبیق قانون را در تمام بخش‌های آن کشور تحکیم ببخشد.

ناشکیبایی دینی

در کنار سایر موضوعات، تیم کاین سناتور دیموکرات امریکایی مسئلۀ عدم صدور ویزه به اعضای کمیتۀ امریکایی برای آزادی بین المللی دینی مطرح کرد و گفت که از دید هند این کمیته جایگاه قانونی برای قضاوت در مورد اوضاع در هند را ندارد.

از دید آقای کاین، هند زمانی می تواند به صفت یک دیموکراسی سیکولار قد بلند کند که مردم آن فکر نکنند که کسی بر اساس باورهای دینی و مناسک عبادی شان ارجحیت داشته یا مجازات می شوند.

روابط میان هند و ایالات متحدۀ امریکا در دو سال گذشته، پس از رویکار آمدن حکومت به رهبری نرندرا مودی بهبود یافته است. با اینحال حکومت هند تا کنون نتوانسته است آن اصلاحات اقتصادی را پیاده سازد که واشنگتن در صدد آن است.

گزارش: اسوشیتدپرس
برگردان: نجیب‌الله احمدیار

XS
SM
MD
LG