لینک های دسترسی

Breaking News

سنای امریکا: زنان افغان باید بخشی از مذاکره کنندگان صلح باشند


برخی اعضای سنای امریکا تأکید دارند که زنان افغان باید بخشی از جوانب گفتگوهای صلح باشند و ایالات متحده برای این کار باید بر حکومت افغانستان و طالبان بیاورد.

جین شاهین، عضو سنای امریکا روز چهارشنبه خطاب به مایک پمپیو وزیر خارجۀ آن کشور که در کمیتۀ بودجه این مجلس فراخوانده شده بود، گفت که قانونگذاران امریکایی قانون صلح و امنیت زنان را تصویب و رئیس جمهور ترمپ آن را تصویب کرده است که بر شرکت زنان در مذاکرات ختم منازعات تأکید دارد.

خانم جین از وزیر خارجۀ امریکا پرسیده است که این کشور چه کاری را انجام می‌دهد تا اطمینان حاصل شود که زنان افغان بر میز مذاکرات صلح حضور دارند؟

این سناتور امریکایی با اشاره به تلاش‌هایی در این خصوص تأکید کرده است: "من از این قدردانی می‌کنم، اما طوری که ما مذاکرات می‌کنیم و بردولت افغانستان فشار می‌آوریم. آنچه من می‌خواهم این است که ما به دولت افغانستان و طالبان فشار بیاوریم تا اطمینان حاصل کنیم که زنان بخشی از مذاکرات هستند".

مایک پمپیو، وزیر خارجۀ امریکا به سناتوران گفته که امیدوار است زنان افغان این موضوع را از رهبران شان تقاضا کنند و ایالات متحده همواره سهم خود را انجام داده است.

این نگرانی سناتوران امریکایی در حالی است که پیش از این زلمی خلیلزاد، نمایندهٔ ویژه ایالات متحده در امور مصالحه افغانستان، در کابل با نمایندگان زنان در مورد نشست قطر رایزنی کرده است.

انجلینا جولی، سفیر حسن‌نیت سازمان ملل متحد و هنرپیشه مشهور هالیوود، نیز از عدم حضور زنان افغان در روند گفتگوهای صلح افغانستان قبلاً انتقاد کرده بود.

خانم جولی تاکید کرده است که بدون حضور زنان، هیچ صلح و ثباتی در افغانستان تأمین نخواهد شد؛ آنچه بارها فعالان حقوق زن نیز در افغانستان بر آن تأکید کرده اند.

XS
SM
MD
LG