لینک های دسترسی

Breaking News

سرباز امریکایی پس از بیعت به داعش دستگیر شد


یک سرباز امریکایی پس از آن به اتهام دهشت افگنی از سوی مقام‌ها بازداشت شد که به ابوبکر البغدادی، رهبر گروه دولت اسلامی یا داعش، بیعت کرد و عهد کرد که "گروهی از مردم را می‌کشد".

ایکایکا کانگ، سرباز ۳۴ سالۀ امریکایی، از سوی کارمندان ادارۀ تحقیقات فدرال یا اف بی آی در حومۀ شهر هانولولو در ایالت هاوایی بازداشت و روز دوشنبه در محکمه احضار شد.

برنی برور، وکیل مدافع آقای کانگ گفت که شاید موکل وی که دو بار به جنگ افغانستان و عراق اعزام شده است، به کدام بیماری روانی ناشی از خدمت عسکری مبتلا باشد.

مقام‌های اف بی آی اسنادی را به محکمه ارایه کرده اندکه چگونگی تعامل آقای کانگ را با افرادی هویدا می‌سازد که به ظاهر وابستۀ به گروه دولت اسلامی و در حقیقت کارمندان مخفی پولیس بودند.

پاول دلکورت، مسوول اف بی آی در ایالت هاوایی، گفته است که کانگ اسناد نظامی را به افرادی که فکر می‌کرد اعضای داعش اند، تحویل داده بود، حالانکه این افراد داعشی نه بلکه کارمندان استخبارات بودند و هیچ یک از این مدارک به دست داعش نیافتاده است.

خبرگزاری اسوشیتدپرس از قول مقام‌های اف بی آی نگاشته است که کانگ ویدیوهای آموزش نظامی سربازان امریکایی را به کارمندان مخفی به ظاهر داعشی سپرده بود تا آن را به رهبران داعش در شرق میانه برسانند و با استفاده از آن خود را برای جنگ با سربازان امریکایی آماده بسازند.

صورت دعوا که بر علیه آقای کانگ ترتیب شده است، حاکی از آن است که وی ساعاتی پیش از بازداشت با کارمندان مخفی درون مجهز با کامره را به ارزش ۱۴۰۰ دالر خریداری کرده بود تا آن را به جنگجویان داعش در شرق میانه بفرستد و آنان از این وسیله برای تشخیص موقعیت و هدف گیری سربازان امریکایی استفاده کنند.

آقای کانگ، کنترولر ترافیک هوایی در پایگاه نظامی ویلر در هاوایی، در سال ۲۰۱۲ پس از آن اعتبار مسلکی خود را زیر سوال قرار داد، که در جریان کار رسمی به دفاع از داعش صحبت کرد و هم قطاران خود را به مرگ تهدید کرد.

مقام‌های اردو بر اساس صورت دعوای ترتیب شده علیه آقای کانگ، در سال ۲۰۱۶ متیقن می شوند که این سرباز امریکایی افراطی شده و از ادارۀ تحقیقات فدرال خواستار تحقیق در مورد وی می شوند.

کانگ که دو میل اسلحه نیز به نام وی ثبت شده است، سال گذشته پس از گلوله برای یک مهاجم در کلب شبانۀ همجنسگرایان در شهر اورلندوی فلوریدا به یک منبعی که او را محرم راز خود می پنداشت، گفته بود که مهاجم "کاری را انجام داد که باید می‌کرد".

در صورت دعوا آمده است که کانگ باری هم گفته بود که "امریکا یگانه سازمان دهشت افگن در جهان است". از او همچنان نقل شده است که در مورد کشتار یهودیان توسط هتلر گفته بود که هتلر و نازی‌ها کار درستی را انجام داده بودند.

کانگ در دسامبر ۲۰۰۱، درست چند ماه پس از حملات دهشت افگنی بر ایالات متحده، به اردوی ایالات متحده پیوسته بود. او در سال‌های ۲۰۰۲ و ۲۰۰۳ در کوریا، از مارچ ۲۰۱۰ تا فبروری ۲۰۱۱ به عراق و از جولای ۲۰۱۳ تا اپریل ۲۰۱۴ به افغانستان اعزام شده بود.

گزارش: خبرگزاری اسوشیتدپرس

XS
SM
MD
LG