لینک های دسترسی

Breaking News

نمایندهٔ امریکا: در مورد توافق زود‌هنگام  هسته‌ای با ایران مطمین نیستم


رابرت مالی،‌ نمایندهٔ ویژهٔ ایالات متحده برای ایران
رابرت مالی،‌ نمایندهٔ ویژهٔ ایالات متحده برای ایران

رابرت مالی،‌ نمایندهٔ ویژهٔ امریکا برای ایران، روز یکشنبه ۲۷ مارچ‌ (هفتم حمل) گفت مطمین نیست که احیای توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهان به این زودی‌ها تحقق یابد.

آقای مالی روز یکشنبه در کنفرانس بین المللی دوحه، پایتخت قطر،‌ گفت:‌ " چند ماه پیش فکر می‌کردیم که به این توافق بسیار نزدیک شده ایم."

ارزیابی آقای مالی در مورد مذاکرات احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ که در ویانا، پایتخت اتریش از ۱۱ ماه به این سو ادامه دارد، در حالی بیان شد که کمال خرازی، مشاور ارشد علی خامنه‌ای، رهبر ایران، گفته است که این توافق می تواند به زودی به دست بیاید.

آقای خرازی در کنفرانس بین المللی دوحه با اشاره به احتمال احیای توافق هسته‌ای ایران گفت: " این [توافق] به خواست سیاسی ایالات متحده بستگی دارد."

او افزود که احیای توافق هسته‌ای زمانی می تواند به دست بیاید که واشنگتن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را از فهرست سازمان‌های تروریسی ایالات متحده بیرون کند.

اما آقای مالی گفت:‌ "صرف نظر از اینکه چه اتفاقی برای بحث سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران که شما آنرا مطرح کردید، رخ می‌دهد، دید ما این است که بسیاری از تعزیرات دیگر بر سپاه باقی خواهد ماند."

سپاه پاسداران که قوی‌ترین نهاد نظامی امنیتی ایران به شمار می‌رود، تقریباً در همه سکتور های عمدهٔ اقتصادی در داخل و خارج از آن کشور به نحوی دخیل است و این نهاد از فعالیت های خود به صورت مستقیم به علی خامنه‌ای گزارش می دهد.

نگرانی متحدین امریکا

در عین حال، متحدین امریکا در حوزهٔ خلیج و اسراییل نسبت به احیای توافق هسته‌ای با ایران بدبین استند و آنر به مثابهٔ یک تهدید امنیتی به منطقه تلقی می کنند.

یایر لپید، وزیر خارجهٔ اسراییل، روز یکشنبه ۲۷ مارچ (هفتم حمل)‌در یک کنفرانس خبری مشترک با انتونی بلینکن، وزیر خارجهٔ امریکا، در بیت المقدس گفت که با وجود اختلاف‌ها در مورد احیای توافق هسته‌ای، ایالات متحده و اسراییل برای جلوگیری ایران از دسترسی به تسلحیات هسته‌ای، با هم همکاری خواهند کرد.

در همین حال، آقای بلینکن در این کنفرانس خبری مشترک گفت که احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ بهترین راه برای محدود ساختن برنامهٔ‌ هسته‌ای ایران است.

او همچنان گفت که واشنگتن نخواهد گذاشت که ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد.

XS
SM
MD
LG