لینک های دسترسی

Breaking News

پاکستان: بر دپلوماتان ما در امریکا محدودیت سفر وضع شد


پاکستان گفته است که بر دپلومات‌های آن کشور در ایالات متحدۀ امریکا محدودیت گشت و گذار وضع شده است.

محمد فیصل، سخنگوی وزارت خارجۀ پاکستان روز پنجشنبه (۱۹ اپریل) در یک کنفرانس خبری گفت "در خصوص محدودیت سفر بر دپلوماتان پاکستانی در واشنگتن، بلی، از ارادۀ ایالات متحده بر وضع محدودیت بر دپلوماتان پاکستانی سر از اول می ۲۰۱۸، رسماً به ما آگهی داده شده است."

آقای فیصل گفت که این یک اقدام دو جانبه است و هر دو طرف در این مورد با هم در تماس اند. او ابراز امیدواری کردکه این موضوع حل خواهد شد.

ایالات متحدۀ امریکا در این مورد تا کنون ابراز نظر رسمی نکرده است و بیانات مقام‌های امریکایی نیز در پیوند با این موضوع تا کنون گنگ و مبهم بوده است.

شماری از رسانه‌های پاکستانی هفتۀ گذشته گزارش‌ دادند که مقام‌های امریکایی به دپلوماتان پاکستانی خبر داده است که سر از اول می ۲۰۱۸ نمی توانند، بدون آگهی قبلی، فراتر از شعاع ۴۰ کیلومتری واشنگتن دی سی گشت و گذار کنند.

تامس شنون، معاون وزارت خارجۀ ایالات متحده در امور سیاسی، هفتۀ گذشته در مصاحبه با بخش اوزبیکی صدای امریکا، بدون اینکه وضع چنین محدودیت را بر دپلوماتان پاکستانی تایید یا رد کند گفت "دپلوماتان ما در پاکستان محدودیت سفر دارند و نمی توانند بدون آگهی قبلی به حکومت پاکستان دورتر از محدودۀ تعیین شده سیر و سفر کنند. این یک اقدام دو جانبه است... و در دپلوماسی بسیار معمول است".

پیش از این دپلوماتان پاکستانی مستقر در ایالات متحده، بدون هیچ گونه محدودیتی می توانستند در سرتاسر این کشور سیر و سفر کنند.

یک سخنگوی وزارت خارجۀ ایالات متحده مشخصاً در پاسخ به سوالی در این مورد گفت که هدف آقای شنون از "اقدام دو جانبه" وضع محدودیت گشت و گذار بر دپلوماتان پاکستانی نبوده بلکه اشاره به طیف گستردۀ مسایل میان دو کشور می باشد.

سخنگوی وزارت خارجۀ امریکا گفت "برای اینکه واضح ساخته باشم، هیچ گونه محدودیت بر دپلوماتان پاکستانی در ایالات متحده وضع نشده است. در حال حاضر، چیزی بیشتر از این برای گفتن نیست".

سفارت پاکستان در واشنگتن دی سی نیز در واکنش به نشر این گزارش‌ها گفت که بر گشت و گذار دپلوماتان آن کشور در ایالات متحده، هیچ محدودیتی وضع نشده است.

اکثر دپلوماتان خارجی در پاکستان، به شمول دپلوماتان امریکایی با محدودیت سفر روبرو بوده و برای سفر به اکثر بخش‌های بیرون از پایتخت آن کشور، باید پیش از پیش حکومت پاکستان را مطلع سازند.

حکومت پاکستان گفته است که نگرانی‌های امنیتی دلیل وضع چنین محدودیت سیر و سفر بر دپلوماتان خارجی در آن کشور است.

XS
SM
MD
LG