لینک های دسترسی

Breaking News

رویکرد تازۀ حکومت ترمپ در افغانستان – گسترش حضور نظامی


US forces in Helmand Province of Afghanistan
US forces in Helmand Province of Afghanistan

ایالات متحده یک تغیر بزرگ ستراتیژی را در بخش افغانستان روی دست می گیرد.

مشاور ارشد نظامی و پالیسی خارجی رئیس جمهور ایالات متحده یک تغیر بزرگی را در عرصۀ ستراتیژی افغانستان پیشنهاد کرده که به گونۀ موثر ایالات متحده را در جنگ با طالبان قرار می دهد.

مقامات امریکایی می گویند این برنامۀ جدید که باید رئیس جمهور ترمپ آن را تایید کند، خواهان گسترش نقش نظامی امریکا در افغانستان شده است تا بخشی از تلاش های وسیع تر به منظور افزایش اعتماد و کشانیدن مجدد طالبان به میز مذاکره باشد.

ستراتیژی جدید که حمایت مقامات ارشد کابینۀ آقای ترمپ را دارا می باشد، به وزارت دفاع امریکا، نه قصرسفید؛ اجازه خواهد داد رقم سربازان امریکایی را در افغانستان تعین کند و به اردوی این کشور صلاحیت می دهد حملات هوایی وسیع تری را علیه مواضع طالبان انجام دهد.

این برنامۀ جدید سلسلۀ از محدودیت های تحرکیت مشاورین نظامی را در میدان جنگ بر طرف می کند که از جانب ادارۀ اوباما وضع شده بود.

انتظار می رود دونالدترمپ، قبل از نشست ۲۵ می ناتو، تصمیم نهایی خود را در مورد این پالیسی بگیرد.

مقامات می گویند که تاهنوز روشن نیست که آیا دونالدترمپ نظر مثبت در مورد گسترش نقش نظامی امریکا در افغانستان خواهد داشت یا خیر؟

واشنگتن پست در این مقالۀ خود می نگارد که حتی با رفتن این پیشنهاد روی میز رئیس جمهور ترمپ، برخی از مقامات ارشد ادارۀ آقای ترمپ که از تکرار تصمیم گیری های اولیه برای تشدید تلاش های نظامی هراس دارند، با این پیشنهاد مخالفت خواهند کرد.

آنان به این باور اند که موفقیت های ناشی از تشدید تلاش های نظامی، موقتی خواهد بود.

در داخل قصرسفید، آنعده مقامات که با این برنامه مخالفت دارند، آن را ستراتیژی "جنگ مک ماستر" مشاور امنیت ملی رئیس جمهور خوانده اند.

قصرسفید تاکنون در رابطه ابراز نظری نکرده است.

افزایش سربازان امریکایی

این برنامه، برعلاوۀ ۸۴۰۰ سرباز موجود در افغانستان، طرح افزایش کم ازکم ۳ هزار سرباز امریکایی دیگر را در افغانستان پیش بینی می کند. برای تقویت نیرو های امریکایی رقم مشابه نیرو های ناتو نیز تقاضا خواهد شد.

این برنامه افزایش هزینه ها را روی بهبود ظرفیت حکومت افغانستان نیز در بر داشته و وزارت دفاع در مورد رقم نیرو های اضافی و نحوۀ استفاده آنان در میدان جنگ تصمیم نهایی را خواهد گرفت.

مقامات امریکایی گفته اند که افزایش رقم سربازان امریکایی و حمایت حکومت و اردوی افغانستان، شدیداً وابسته به توانمندی محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان است تا فرماندهان نظامی غیرموثر را برکنار کرده و فساد را در سطح نیرو های نظامی خود کاهش دهد.

رئیس جمهور غنی روز گذشته فساد در سطوح حکومتی را پذیرفته گفت که وزارت داخله افغانستان قلب فساد است.

گسترش حملات هوایی

ستراتیژی جدید، یکبار دیگر به طیاره های امریکایی اجازه خواهد داد طالبان را در طیف وسیعتر از شرایط، هدف قرار داده و از حملات تهاجمی نیرو های افغان، حمایت بیشتر هوایی کنند.

قواعد جدید همچنان مشاورین نظامی امریکایی را قادر خواهد ساخت تا همتاهای نظامی افغان شان را در خطوط مقدم جبهه همرایی کنند.

واشنگتن پست گزارش می دهد که باوجود مخالفت مقامات پنتاگون با ستراتیژی مشابه در سال گذشته، اینبار جیم متیس وزیر دفاع امریکا حامی آن است.

سوال عمده در بطن ستراتیژی جدید اینست که آیا نیرو های امریکایی و افغان، حتی در صورت تقویت با سربازان و صلاحیت های جدید، قادر خواهند شد طالبان را هدف قرار داده و فشار کافی را ایجاد کنند تا جنگ را به یک راه حل صلح آمیز بکشانند یا خیر؟

آنانیکه مخالف افزایش نیرو های نظامی اند می گویند که سلسلۀ اقدامات بارک اوباما که با بلند بردن رقم سربازان به ۱۰۰ هزار نفر همراه بود، نتیجۀ مثمری را همراه نداشت.

XS
SM
MD
LG