لینک های دسترسی

Breaking News

تیلرسن: سوریه مستقل، با نبود اسد و قطع نفوذ ایران مقدور است


سخنرانی ریکس تیلرسون وزیر خارجه ایالات متحده در باره سوریه در نشست مؤسسه هو در کالیفورنیا

وزیر خارجه ایالات متحده می گوید که وجود یک سوریه مستقل و باثبات، نیازمند آن است که بشارالاسد رئیس جمهور کنونی آن کشور، در قدرت نباشد.

ریکس تیلرسن، روز چهارشنبه در یک نشست تحت عنوان "راه پیش روی امریکا در سوریه" گفت که تقریبا ۵۰ سال است مردم سوریه تحت "ظلم حافظ اسد و پسرش بشارالاسد" زندگی کرده‌اند و چنین رژیمی با حمایت ایران خطرناک تر است.

آقای تیلرسن گفت مردم سوریه پس از تحمل این مساله در نهایت قیام کردند، اما با سرکوب رژیم، اکنون سوریه تبدیل به زندان شده است.

وزیرخارجۀ ایالات متحده با اشاره به حضور داعش در عراق و سوریه برای ایجاد یک خلافت اسلامی گفت، "اختلاف دمشق و مخالفان آن شرایط را برای گسترش سریع داعش فراهم کرد. از این رو ایالات متحده توجه خود را بر شکست داعش متمرکز ساخت، اما رژیم اسد به جای مبارزه با داعش، با کمک رژیم ایران، بر مخالفانش حمله کرد."

ریکس تیلرسن گفت در انتقاد از سیاست‌های تهران در منطقه گفت، "ایران سعی دارد با حضور در سوریه، به منافع امریکا و متحدان آن در منطقه آسیب بزند و برای حفظ بشارالاسد در قدرت میلیون ها دالر در سال هزینه می‌کند. از این رو بخشی از راه حل پایان بحران در سوریه قطع نفوذ ایران است."

حضور نظامی امریکا در سوریه

آقای تیلرسن اضافه کرد، ایالات متحده حضور نظامی خود را در سوریه حفظ می‌کند و هدف آن جلوگیری از ظهور دوبارۀ داعش است.

آقای تیلرسن تاکید کرد که نباید "اشتباه عراق تکرار شود؛ وقتی که القاعده شکست داده شد، اما بعدا با کاهش حضور ما، به شکل داعش ظهور کرد."

وزیرخارجۀ ایالات متحده دلایل حضور نظامی امریکا را در سوریه برشمرده گفت "حضور داعش هنوز به پایان نرسیده است؛ باید القاعده را نیز از بین ببریم، چرا که هنوز در شمال غربی سوریه حضور دارد؛ اگر حضورمان را در سوریه متوقف کنیم، بشارالاسد به سرکوب مردم ادامه می‌دهد. یک سوریه مستقل با ثبات، نیازمند آن است که او در قدرت نباشد."

آقای تیلرسن تاکید ورزید که حضور اسد باعث بقای جای پای ایران در سوریه خواهد شد و از جانبی دیگر به گفتۀ وزیرخارجۀ امریکا "ارسال کمک های انسان دوستانه به مردم سوریه نیز با مشکل مواجه خواهد شد."

آقای تیلرسون خاطر نشان کرد که هیچکس نمی‌تواند تنها با پیروزی نظامی به موفقیت برسد، از این رو به گفتۀ وی، واشنگتن با افراد محلی در سوریه صبحت کند تا با کمک آنان امنیت را به مناطق مختلف بازگرداند.

وزیر خارجه امریکا بدون اینکه از کشوری یا شخصی نامی برده باشد، از همه افرادیکه بر بشار اسد نفوذ دارند خواست او را متقاعد سازند از قدرت کناره گیری کند.

ریکس تیلرسن، تحقق این امر را زمانگیر خوانده گفت تغیر مسئولانه سریع نخواهد بود و نیازمند روند سیاسی و تغییر قانون اساسی است.

XS
SM
MD
LG