لینک های دسترسی

Breaking News

هشدار امریکا در قبال حملۀ احتمالی کیمیایی سوریه


آرشیف: تصاویر ستلایت از حملۀ میزایل امریکا بر پایگاه هوایی سوریه

ایالات متحده به رئیس جمهور سوریه با لحن شدیدی هشدار داده است که اگر در حملات آیندۀ خود از سلاح کیمیایی استفاده کند، ایالات متحده نیز مانند گذشته "واکنش نشان خواهد داد."

در اعلامیۀ قصرسفید آمده است که امریکا شواهدی را به دست آورده که نشان دهندۀ "آمادگی برای انجام یک حملۀ کیمیایی دیگر در پایگاه هوایی الشعیرات" می باشد و اگر سوریه چنین کاری را انجام دهد، "هزینۀ سنگینی" را خواهد پرداخت.

ایالات متحده و متحدین آن، سوریه را به انجام حملۀ هوایی کیمیایی در منطقۀ خان شیخون متهم می کند که در آن کم از کم ۱۰۰ نفر به شمول ۱۱ کودک جان باختند.

دونالدترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده، سه روز پس از آن حمله، فرمان حملۀ میزایل امریکا را بر سوریه صادر کرد که در آن پایگاه هوایی الشعیرات، هدف کم از کم ۵۰ میزایل قرار گرفت.

حکومت سوریه و متحد قوی آن روسیه، آن حمله را رد کردند اما یک هفته بعد، هیات بریتانیایی دیدبان بین المللی سلاح کیمیایی اعلام کرد که نمونه های بررسی شده توسط آنان نشان می دهد که بدون تردید گاز سارین در ادلب سوریه استفاده شده است.

کنش و واکنش ها

قصرسفید در اعلامیۀ اخیرخود از دلایل و شواهد مربوط به احتمال حمله کیمیایی توسط اردوی سوریه در روزهای آینده چیزی نگفته است و دمشق نیز آن را رد کرده است.

اسوشیتدپرس گزارش می دهد که یکی از وزرای دولت بشار الاسد روز سه شنبه ضمن رد ادعای قصرسفید گفت، "دمشق نه از تسلیحات کیمیایی استفاده کرده و نه خواهد کرد."

علی حیدر، وزیر آشتی ملی سوریه به این خبرگزاری گفته است، بیانیه اخیر قصرسفید نشاندهندۀ یک "جنگ دیپلوماتیک" جدید علیه سوریه در ملل متحد است.

این اظهارات ایالات متحده، واکنش روسیه را نیز در پی داشته است. سخنگوی کرملین روز سه شنبه ارزیابی‌های استخباراتی ایالات متحده را به چالش کشیده گفت "هیچ اطلاعاتی درباره احتمال استفادۀ دمشق از سلاح‌های کیمیایی در دست ندارد."

دمیتری پسکوف گفت "بدون شک، ما اینگونه تهدیدها علیه رهبری مشروع جمهوری عربی سوریه را غیرقابل قبول می دانیم."

اما اسوشیتدپرس به نقل از جف دیویس سخنگوی وزارت دفاع امریکا نگاشته است که تحرکات اخیر در پایگاه هوایی الشعیرات حمص، نشان دهنده "آماده گی ها برای استفاده از تسلیحات کیمیایی است."

مایکل فالون وزیر دفاع بریتانیا، ساعاتی پس از اعلامیه یی قصرسفید گفت که اگر استفاده دمشق از تسلیحات کیمیایی در جنگ، به حمله دیگری از جانب ایالات متحده به سوریه منجر شود، لندن نیز از اقدام واشنگتن، "صد در صد حمایت خواهد کرد."

وزیر دفاع بریتانیا علاوه کرد که استفاده از تسلیحات کیمیایی "علیه غیر نظامیان بیگناه مطلقاّ یک عمل قابل انزجار است، و بر اساس هر نوع مقررات مربوط به جنگ، غیر قانونی می باشد."

XS
SM
MD
LG