لینک های دسترسی

Breaking News

القاعده با طالبان در افغانستان با هم کار می کنند


اردوی ایالات متحده می گوید که القاعده اکنون با طالبان یکجا در افغانستان کار می کند و این همکاری آنها نگرانی ها را افزایش بخشیده است که ممکن توانایی طالبان برای جنگ با قوای حکومت افغانستان را بیشتر سازد.

برید جنرال چارلز کلیولند، سخنگوی ماموریت ایالات متحده و ناتو که درباره فعالیت مشترک گروه القاعده و طالبان در افغانستان از طریق کانفرانس ویدیویی از کابل در مقر وزارت دفاع امریکا با خبرنگاران صحبت می کرد گفت که اکنون رابطه نزدیک بین این دو گروه وجود دارد.

برید جنرال چارلز کلیولیند می گوید "سخن اساسی این است که القاعده هنوز در افغانستان حضور دارد. ممکن به خوبی واقف باشید القاعده از دو بخش تشکیل گردیده است. هسته مرکزی القاعده درساحه ای بین سرحد افغانستان با پاکستان بوده و از آنجا ایمان ظواهری هنوز عملیات خویش را به سطح جهان رهبری می کند. درعین حال یک شاخه آن در نیم قاره هند که بنام اقیس یاد شده و هردو بخش آن در افغانستان حضور دارد."

آقای کلیولند به گزارشگران گفت که القاعده به خودی خود نمی تواند یک خطر بالقوه برای حکومت افغانستان حساب شود ولی با کار با طالبان توانایی آنها افزایش می یابد.

برید جنرال کلیولند می گوید "القاعده خواهان کار بیشتر با طالبان است و این گروه می تواند طالبان را درمورد ظرفیت ها و مهارت ها کمک کند."

برید جنرال چارلز کلیولیند می گوید یکی از دلایلی که امریکا می خواهد فعالیت القاعده را به دقت تحت نظارت داشته باشد این است که آنها به حیث تسهیل دهنده برای طالبان کار می کنند.

برید جنرال کلیولند می گوید "ما شاهد فعالیت مشترک بیشتر بوده ایم. آنها از نزدیک کار می کنند. یکی از دلایلی که ما امروز نیز از القاعده نظارت می کنیم این است باوجود اینکه آنها اکنون تضعیف شده اند ولی مشکل این جا است که آنها به زودی دوباره به تعداد شان می افزایند، و حتی اکنون نیز قادر به تهدید هستند."

برید جنرال کلیولند می گوید مشکل با القاعده این است که آنها به اسانی می توانند دوباره تعداد شانرا افزایش بخشند. او تعداد فعلی فعالان القاعده را بین ٣٠٠ تا ۴٠٠ در افغانستان وانمود کرد.

اردوی ایالات متحده همچنان از راه اندازی حملات هوایی برضد گروه داعش در سوریه خبرداد که در آن یکی از مهمترین عضو این گروه و همسرش از بین برد.

پیترکوک، سکرتر مطبوعاتی وزارت دفاع ایالات متحده می گوید "ما در نظر داریم تا فشارمان را بر دولت اسلامی یا داعش افزایش بخشیم. باید بگویم که در ٢٢ اپریل قوای ائتلاف با راه اندازی حملات هوایی سعد السودانی را هدف قرار داد. او همچنان به نام ابوعیسی الامریکی نیز مشهور است و پلان کننده حملات دولت اسلامی می باشد. در این حملات که در نزدیکی الباب درسوریه صورت گرفت السودانی و خانم او شادی جبار خلیل محمد که بنام ام عیسی الامریکی نیز یاد می شود یکجا به قتل رسیدند."

اقای کوک می گوید که السودانی حملاتی را برضد ایالات متحده، کانادا و بریتانیا پلان می کرد. هر دو السودانی و همسرش خارجی ها را جذب می کردند تا به منافع غربی ها ضربه بزنند. قتل آنها از ظرفیت داعش برای صدمه زدن به منافع غربی کاسته است.

XS
SM
MD
LG