لینک های دسترسی

Breaking News

ایالات متحده بر بلاروس تعزیرات وضع می‌کند


ایالات متحدهٔ امریکا روز جمعه ۲۸ می (هفتم جوزا) اقدامات تنبیهی را علیه حکومت الکساندر لوکاشینکو، رییس جمهور بلاروس به دلیل منحرف کردن یک طیارهٔ مسافربری و سپس بازداشت یک خبرنگار، اعلام کرد.

جین ساکی، سخنگوی قصر سفید خواستار "تحقیق معتبر بین المللی" در مورد رویداد ۲۳ می شد؛ رویدادی که او آن را "تعرض مستقیم به معیارات بین المللی" خواند.

بلاروس به تاریخ ۲۳ می مسیر پرواز یک طیارۀ مسافربری شرکت هوایی راین‌ایر را منحرف کرده و سپس با هشدار دروغین که گویا در طیاره بم جابجا شده دستور نشست فوری آن را صادر کرد. سپس یک طیارۀ جنگی میگ-۲۹ قوای هوایی بلاروس برای مشایعت این پرواز مسافربری به هوا بلند شد.

دقایقی پس از نشست طیاره هیچ بمی در آن پیدا نشد، اما رامان پراتاسیویچ، فعال و خبرنگاری که گردانندۀ یک اپلکیشن مشهور است از سوی مسوولان امنیتی میدان هوایی منسک بازداشت شد.

اپلکیشن پیام رسانی آقای پراتاسیویچ در پیام رسانی برای سازماندهی تظاهرات گسترده علیه الکساندر لوکاشینکو، رهبر بلاروس نقش کلیدی را بازی کرده است.

قصر سفید گفته است که در حال کار با اتحادیه اروپا روی تهیه فهرست از تحریم‌ها بالای اعضای مهم رژیم لوکاشینکو می‌باشد.

در همین حال، تحریم های اقتصادی علیه نه شرکت دولتی بلاروس، که پس از سرکوب اعتراضات طرفدار دموکراسی در آن کشور توسط واشنگتن در ماه اپریل اعمال شد، از سوم جون اجرایی می‌شود.

سخنگوی قصر سفید گفت که اقدامات بعدی ایالات متحده علیه بلاروس می تواند "کسانی را که از فساد، سو استفاده از حقوق بشر و حمله به دموکراسی حمایت می کنند" هدف قرار دهد.

قصر سفید همچنین به شهروندان امریکایی هشدار "عدم مسافرت" به بلاروس را صادر کرد و به طیاره‌های مسافربری امریکایی هشدار داد تا در صورت پرواز در حریم هوایی بلاروس "بسیار احتیاط کنند".

اتحادیه اروپا همچنین از شرکت‌های هوایی مستقر در اتحادیه اروپا خواست تا از حریم هوایی بلاروس پرهیز کنند.

این در حالی است که ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه روز جمعه با آقای لوکاشینکو ملاقات کرده و حمایت خود را از بلاروس ابراز کرد. رهبر روسیه گفت که از دیدار لوکاشینکو "بسیار خوشحال است" و واکنش غرب در قبال این رویداد را "انفجاری از احساسات" خواند.

پس از رویداد منحرف کردن طیارهٔ مسافر بری، رهبران اتحادیۀ اروپا تهدید کردند که تحریم‌های بیشتری را بر بلاروس وضع کنند. ایالات متحده و اتحادیۀ اروپا پس از سرکوب تظاهرات مردم در بلاروس نیز که در واکنش به انتخاب مجدد رییس جمهور لوکاشینکو راه اندازی شده بود، بر حکومت بلاروس تحریم‌هایی را وضع کردند.

وزارت خارجۀ بلاروس واکنش اتحادیۀ اروپا به نشست جبری طیاره و بازداشت خبرنگار منتقد حکومت آن کشور را "ستیزه‌جویانه" خوانده و اصرار ورزیده است که اقدام آن‌کشور در پیوند با نشست دادن طیارۀ مسافربری در "مطابقت کامل با مقررات بین‌المللی" بوده است.

لوکاشینکو گفته است که غرب به دنبال ایجاد ناآرامی در بلاروس است.

XS
SM
MD
LG