لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا کشتی‌های جنگی خود را به بحیرهٔ سیاه می‌فرستد؛ روسیه ابراز نگرانی کرد


در حالی که تنش‌ها میان روسیه و اوکراین رو به افزایش است، وزارت خارجه ترکیه اعلام کرده است که امریکا در نظر دارد دو کشتی جنگی خود را از مسیر تنگهٔ بسفرس، به بحیرهٔ سیاه اعزام کند.

در اعلامیهٔ وزارت خارجه ترکیه آمده که این کشتی‌ها، تا تاریخ چهارم ماه می در منطقه حضور خواهند داشت. براساس گزارش رسانه‌های ترکیه، کشتی‌های جنگی قرار است هفتهٔ آینده وارد بحیرهٔ سیاه شوند.

یک مقام وزارت خارجه ترکیه به خبرنگاران گفت: "پانزده روز پیش به ما از طریق مجراهای دپلوماتیک اطلاع دادند که دو کشتی جنگی امریکایی روانهٔ بحیرهٔ سیاه می‌شود. "

در همین حال الكساندر گروشكو، معاون وزیر خارجه روسیه با اشارهٔ آشکار به ایالات متحده روز جمعه نگرانی‌هایی را درباره آنچه که به گفته‌ای وی افزایش فعالیت‌ قدرتهای خارج از منطقه در بحیرهٔ سیاه است ، ابراز داشت.

سفارت امریکا در ترکیه هنوز در این مورد ابراز نظر نکرده است.

براساس معاهدهٔ مونتروکس، ایالات متحدهٔ امریکا باید پانزده روز قبل از اعزام کشتی‌های جنگی از مسیر تنگهٔ بسفرس، به ترکیه اطلاع بدهد.

این معاهده به کشتی‌های جنگی خارجی ۲۱ روز اجازهٔ حضور در بحیرهٔ سیاه را می‌دهد.

کشتی‌های جنگی امریکا معمولا در حمایت از اوکراین در منطقه فعالیت می‌کنند. اوکراین، از سال ۲۰۱۴ به این طرف، درگیر جنگ با جدایی‌طلبان مورد حمایت روسیه است.

خبر اعزام کشتی‌های جنگی امریکا به منطقه در حالی منتشر می‌شود که روسیه نیروهای نظامی خود را در نزدیکی مرزهای شرقی اوکراین مستقر کرده است.

سخنگوی قصر سفید گفته است که تعداد سربازان روسی که در این مرز مستقر شده اند، "حالا بیشتر از هر زمان دیگر پس از سال ۲۰۱۴ است ".

روسیه می‌گوید حضور این سربازان به منظور تامین امنیت داخلی این کشور است.

در همین حال، قرار است رییس جمهور اوکراین، روز شنبه با رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه در استانبول دیدار کند.

XS
SM
MD
LG