لینک های دسترسی

Breaking News

سودان به پمپیو: با اسراییل روابط دپلوماتیک برقرار کرده نمی‌توانیم


مایک پمیپو، وزیر خارجهٔ ایالات متحده در جریان سفرش به شرق میانه، امروز ۲۵ اگست (چهارم سنبله) به خرطوم، پایتخت سودان رسید.

این درحالی است که واشنگتن تلاش دارد پس از امارات متحدهٔ عرب، کشورهای دیگر عرب را به عادی سازی روابط با اسراییل ترغیب کند.

عبدالله حمدوک، صدر اعظم حکومت انتقالی سودان به وزیر خارجهٔ ایالات متحده گفت که در حال حاضر نمی‌تواند با اسراییل روابط دپلوماتیک بر قرار کند.

آقای حمدوک افزود که حکومت انتقالی این کشور صلاحیت چنین تصمیم گیری را ندارد و فقط بر تکمیل دورهٔ انتقالی، تامین صلح و ثبات و راه اندازی انتخابات تمرکز دارد.

او همچان از وزیر خارجهٔ امریکا خواست تا این موضوع را به بیرون کردن سودان از فهرست کشورهای حامی تروریزم ربط ندهد.

آقای حمدوک در ماه اگست سال گذشته پس از آن صدر اعظم سودان شد که اردوی این کشورِ عمر البشیر را در پی تظاهرات روز افزون، پس از ۳۰ سال حاکمیت از قدرت کنار زد.

سوردان در فهرست سیاه ایالات متحده قرار داد، اما مقامات حکومت انتقالی سودان می‌گویند که راه شان از عمرالبشیر جدا بوده و در تلاش اند تا این کشور از فهرست کشورهای حامی تروریزم امریکا بیرون شود.

پیش از این، ایالات متحده در عادی شدن روابط میان اسراییل و امارات متحده عرب کمک کرد. اما مقامات فلسطینی این توافق را "خیانت" به فلسطینی‌ها خواندند.

قرار است وزیر خارجهٔ ایالات متحده پس از سودان به بحرین و امارات متحدهٔ عرب نیز سفر ‌کند. ایران، امنیت منطقوی و احیا و تعمق روابط اسراییل در منطقه در صدر اجندای سفر آقای پمپیو قرار دارد.

ایالات متحده و اسراییل امیدوار اند که سایر کشور های عرب مانند امارات متحده روابط خویش را این کشور را عادی سازند.

چنین به نظر می‌رسد که بحرین و عمان نیز روابط دپلوماتیک شان را با اسراییل احیا کنند.

XS
SM
MD
LG