لینک های دسترسی

Breaking News

از جنگ امریکا در افغانستان ۶۰۰۰ روز گذشت


تهاجم به رهبری ایالات متحده بر افغانستان به تاریخ هفتم اکتوبر ۲۰۰۱ آغاز شد
تهاجم به رهبری ایالات متحده بر افغانستان به تاریخ هفتم اکتوبر ۲۰۰۱ آغاز شد

دوشنبه (۱۲ مارچ ۲۰۱۸) از تهاجم به رهبری ایالات متحدۀ امریکا بر افغانستان ۶۰۰۰ روز می‌گذرد. جنگ امریکا در افغانستان که به تاریخ هفتم اکتوبر ۲۰۰۱ آغاز شد، طولانی ترین جنگ در تاریخ ایالات متحدۀ امریکا است.

یافته‌های تحقیق پوهنتون واتسن ایالات متحده نشان داده است که از ۲۰۰۱ تا نیمۀ ۲۰۱۶ در جنگ در افغانستان کم و بیش ۱۱۱ هزار نفر کشته شده است که در این میان ۴۲ هزار جنگجوی طالب، ۳۱ هزار فرد ملکی، ۳۰ هزار نظامی افغان، ۶۰۰۰ هزار سرباز و قراردادی امریکایی، ۱۱۰۰ نظامی ناتو و صدها خبرنگار و فعالان و امدادرسانان بشری شامل اند.

جورج ول، نظریه پرداز مشهور امریکایی که در مورد مسایل سیاسی و روابط خارجی ایالات متحده می‌نویسد، در نوشتۀ تازۀ خود این پرسش را مطرح کرده است که ایالات متحده پس از سپری کردن ۶۰۰۰ روز نبرد در افغانستان، در پی چی است؟

ماموریت ایالات متحده به هدف از میان برداشتن عمال القاعده که حملات ۱۱ سپتامبر را در درون افغانستان طراحی کرده بودند، به گفتۀ جورج ول به نبرد بر ضد طالبان مبدل شد.

آقای ول با اشاره به حضور ۷۳ سالۀ نظامیان امریکایی در اروپا یا هم ۶۸ سال حضور این نظامیان در کوریای جنوبی، بر موثریت این ماموریت‌ها به ویژه در جریان جنگ سرد تاکید دارد.

اما، به نوشتۀ آقای ول، با آنکه ادامۀ حضور سربازان امریکایی برای ۱۰۰۰ یا هم ۶۰۰۰ روز دیگر در افغانستان متصور است، باید در مورد این ماموریت به شهروندان امریکایی وضاحت داده شود که امریکا چگونه "دشمن را شکست داده یا هم کم از کم طالبان را به اخذ وضعیت دفاعی مجبور خواهند کرد".

نویسنده در این مطلب جملاتی را از کتاب جدید نویسندۀ امریکایی ستیف کول، ریاست S، اقتباس و نوشته است که ایالات متحده درگیر چنین ماموریتی در افغانستان است که پاکستان، متحد واشنگتن، از جبهۀ مخالف امریکا در این جنگ حمایت می‌کند.

آمار نشان می‌دهدکه ایالات متحدۀ امریکا تا این دم بیش از یک تریلیون دالر را صرف جنگ در افغانستان کرده است و افزون بر آن بیش از ۲۴۰۰ نظامی در این جنگ کشته شده است.

هم اکنون حدود ۱۴ هزار نظامی امریکایی در افغانستان حضور دارند تا نظامیان افغان را در کار مبارزه بر ضد شورشگری طالبان و تندروان داعش، مشورت و آموزش داده و آنان را تجهیز کنند.

XS
SM
MD
LG