لینک های دسترسی

Breaking News

سفر نخست و اعلام ناشدۀ ترمپ به عراق


دونالدترمپ، رئیس جمهور امریکا در نخستین سفرش به عراق

رئیس جمهور ایالات متحده در یک سفر از قبل اعلام ناشده، روز چهارشنبه به عراق رفت تا با سربازان امریکایی، در ایام کرسمس ملاقات کند.

این نخستین سفر و دیدار دونالدترمپ به عراق در دو سال ریاست جمهوری اش و پس از چند روز اعلام خروج نیروهای امریکایی از سوریه می باشد.

طیارۀ حامل رئیس جمهور امریکا روز چهارشنبه در پایگاه هوایی الاسد در غرب بغداد به زمین نشست. در این سفر آقای ترمپ را میلانیا ترمپ و یک گروه کوچک از مشاوران، نمایندگان استخبارات و خبرنگاران همرایی می کرد.

آقای ترمپ در عراق گفت که کشورهای منطقه باید بار را بر شانه هایشان بردارند؛ اما تصریح کرد که برنامۀ خروج سربازان امریکایی را از عراق ندارد.

رئیس جمهور امریکا به خبرنگاران گفت "این مردم قرار است کار مربوط به خود شان را آغاز کنند و مصارف آن را نیز بپردازند چرا که ایالات متحده نمی تواند به نظارت و برقراری نظم جهان ادامه دهد."

آقای ترمپ در این دیدار با نظامیان امریکایی مستقر در عراق صحبت و تبادل نظر کرد.
آقای ترمپ در این دیدار با نظامیان امریکایی مستقر در عراق صحبت و تبادل نظر کرد.

رئیس جمهور ترمپ در دیدارش با سربازان امریکایی در عراق، از تصمیمش برای خروج ۲۰۰۰ سرباز امریکایی از سوریه دفاع کرد. او هفتۀ گذشته گفته بود که حضور نظامیان امریکایی در سوریه شکست گروه داعش را در آن کشور ممکن ساختند.

اما منتقدین آقای ترمپ گفته اند که جنگ در برابر داعش هنوز تکمیل نشده خروج نظامیان امریکایی متحدین واشنگتن را به مخاطره خواهد انداخت.

او در بین نیروهای امریکایی در عراق گفت که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، موافقت کرده است که باقیماندۀ داعش را از سوریه بیرون براند.

دونالد ترامپ گفت قرار نبوده است حضور امریکا در سوریه نامحدود باشد و کشورهای ثروتمند دیگر باید برای بازسازی سوریه پول بدهند.

بسیاری از قانونگذاران جمهوریخواه و دموکرات، پس از اعلام تصمیم ناگاهی آقای ترمپ برای خروج نظامیان امریکایی از سوریه، ابراز ناامیدی کرده و او را به باد انتقاد گرفتند.

آقای ترمپ به خبرنگاران گفت "زمان آن رسیده تا جوانان مان را از این جنگ ها بیرون بکشیم و من به اندازۀ کافی نامه های را امضا کرده ام که خوش ندارم به خانواده های نظامیان ما بفرستم و در آن بگویم که پسر یا دختر جوان شما کشته شده است."

دونالدترمپ رئیس جمهور امریکا در عراق گفت "اینکار را خوش ندارم. به اندازۀ کافی این کار {ارسال نامه ها به خانواده های سربازان کشته شده در جنگ} را انجام داده ایم."

آقای ترمپ در این سفر گفت که قصد ندارد نظامیان امریکایی را از عراق بیرون کند.
آقای ترمپ در این سفر گفت که قصد ندارد نظامیان امریکایی را از عراق بیرون کند.

سربازان امریکایی در حالی در عراق مصروف آموزش و مشوره دهی نیرو های نظامی عراقی اند که پس از شکست های پیاپی گروه دولت اسلامی در آن کشور، خشونت های شدید در عراق به چشم نمی خورد.

قرار است پس از برگشت از بغداد به واشنگتن، دونالدترمپ در پایگاه هوایی رامستاین آلمان نیز توقفی داشته باشد و با سربازان امریکایی مستقر در آلمان ملاقات کند.

اردوی ایالات متحده می گوید که حدود ۵۲۰۰ سرباز امریکایی در عراق حضور دارند که بیشتر مصروف آموزش و مشوره دهی سربازان عراقی اند.

وزرای دفاع ناتو در ماه فبروری روی یک ماموریت بزرگتر "آموزش و مشوره دهی" نظامیان عراقی پس از آن توافق کردند که ایالات متحده خواهان تشکیل یک اتحاد برای کمک به ثبات عراق پس از سه سال جنگ علیه گروه داعش شد.

سفر از قبل اعلام ناشدۀ دونالدترمپ رئیس جمهور امریکا به عراق، به تعقیب سفر های نابهنگام دو رئیس جمهوری پیشین امریکا – بارک اوباما و جورج دبلیو بش؛ به عراق صورت می گیرد که غرض ملاقات با نظامیان امریکایی به آن کشور رفتند.

XS
SM
MD
LG