لینک های دسترسی

Breaking News

واکنش ها در پی توافق محکمۀ عالی امریکا با فرمان مهاجرتی ترمپ


نمای از ساختمان محکمۀ عالی ایالات متحده در شهر واشنگتن دی سی

رئیس جمهور ایالات متحده اندکی پس از صدور حکم نهایی محکمۀ عالی امریکا، در پیامی تویتر، از حمایت دوبارۀ عالی‌ترین مرجع قضایی کشورش از اجرای کامل فرمان مهاجرتی، استقبال کرد.

دونالد ترمپ ساعتی بعد در بیانیه‌ای این حکم را "یک پیروزی عظیم برای مردم امریکا و قانون اساسی" دانست و گفت ستره محکمه، با این رأی بر اختیارات واضح رئیس جمهور در دفاع از امنیت ملی ایالات متحده صحه گذاشت.

ستره محکمۀ ایالات متحده روز سه‌شنبه (۲۶ جون) نظر نهایی خود را در مورد فرمان آقای ترمپ در منع ورود شهروندان برخی کشورهای عمدتاً مسلمان اعلام کرد و اکثریت قضات آن را قانونی دانستند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در رأی گیری روز سه شنبه محکمۀ عالی امریکا، ۵ قاضی به نفع دولت رأی دادند و ۴ قاضی به نفع مخالفانی رأی دادند که معتقدند این فرمان تبعیض مذهبی و خلاف قوانین ایالات متحده است.

فرمان رئیس جمهور ترمپ، مربوط به منع ورود شهروندان شش کشور عمدتا مسلمان نشین – که با خارج شدن نام کشور چاد از آن فهرست اکنون پنج کشور شده‌ است – از ۲۵ اپریل در این بالاترین مرجع قضایی امریکا مطرح شد.

آقای ترمپ در بیانیه که در وبسایت قصر سفید منتشر شد گفت، "در این دوران که دهشت افگنی جهانی و جنبش‌های افراطگرایانه، غیرنظامیان بی‌گناه را هدف می‌گیرند، ما باید به طور مناسب پیشینۀ آنهایی را که به این کشور می‌آیند بررسی کنیم."

رئیس جمهور آمریکا سپس در گفت‌وگو با خبرنگاران در آغاز نشست هیات دولت در قصر سفید تاکید کرد که ایالات متحده به نیروی کار مهاجران نیاز دارد، اما آنهایی که عاشق این کشور هستند و به ارزش‌های آن احترام می‌گذارند باید وارد شوند.

جف سشنز وزیر عدلیۀ ایالات متحده نیز پیشتر رأی روز سه شنبه محکمۀ عالی ایالات متحده را مبنی بر تطابق قانونی فرمان اجرایی ریاست جمهوری "یک پیروزی بزرگ" برای مصؤنیت و تامین امنیت همه شهروندان امریکایی دانست.

جیف سیشنز، وزیر عدلیه و لوی سارنوال ایالات متحده
جیف سیشنز، وزیر عدلیه و لوی سارنوال ایالات متحده

وزارت امنیت داخلی ایالات متحده هم با صدور بیانیه‌ای، ضمن استقبال از نظر اکثریت محکمۀ عالی امریکا گفت که به وظایف خود در اجرای قوانین مهاجرتی این کشور ادامه می‌دهد و "برخورد انسانی و حرفه یی" با همه خواهد داشت.

واکنش مخالفان

سونیا سوتومایر یکی از قضات محکمۀ عالی که فرمان مذکور را خلاف قانون اساسی می‌داند و به آن رأی مخالف داده است می‌گوید، محکمه اظهارات قبلی رئیس جمهور علیه مسلمانان را کاملا نادیده گرفت.

به گزارش سی ان ان به نقل از خانم سوتومایر، حکم امروز دیوان در واقع این حس را به اقلیت‌های مذهبی در ایالات متحده می‌دهد که آنان غیرخودی اند و یک عضو کامل جامعه سیاسی ایالات متحده محسوب نمی‌شوند.

همچنین گروهی از مخالفان این فرمان مهاجرتی در مقابل ساختمان محکمۀ عالی ایالات متحده در شهر واشنگتن دی سی، تجمع اعتراضی کردند.

گردهمایی جمعی از معترضین مخالف فرمان منع ورود مهاجران به ایالات متحده در واشنگتن دی سی
گردهمایی جمعی از معترضین مخالف فرمان منع ورود مهاجران به ایالات متحده در واشنگتن دی سی

کریس کونز، سناتور دموکرات نیز در واکنش به رأی روز سه شنبۀ محکمۀ عالی گفت، این نظر که فرمان اجرایی مطابق قانون اساسی است "به این معنا نیست که درست، موجه یا بازتاب دهنده ارزش‌های امریکایی باشد."

کیت الیسون نخستین عضو مسلمان مجلس نمایندگان امریکا هم پیشتر در مخالفت با حکم نهایی محکمۀ عالی امریکا گفت، "تبعیض و نژادپرستی و تنفر و تعصب مذهبی در نهایت هرگز پیروز نخواهند بود."

جدی‌ترین مخالف این فرمان ایالت هاوایی استکه آن را ناقض قوانین مهاجرتی ایالات متحده و همچنین قانون اساسی دانسته و می‌گوید دولت نباید در هیچ موردی یک مذهب را به یک مذهب دیگر ترجیح دهد.

دولت امریکا، اما این فرمان را بر پایه مذهب افراد نمی داند و می‌گوید بررسی تقاضاهای سفر شهروندان این کشورها به امریکا، نیازمند زمان و دقت بیشتری است؛ چرا که تبادل اطلاعاتی میان ایالات متحده و آنها وجود ندارد و عناصر نامطلوب می‌توانند به راحتی وارد امریکا شوند.

XS
SM
MD
LG