لینک های دسترسی

Breaking News

تامین صلح در افغانستان، بنیاد شراکت بین امریکا و پاکستان


مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده و شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان

ایالات متحده و پاکستان هر دو خواهان بهبود روابط بین دو کشور اند اما پایان جنگ در افغانستان، یکی از مسایل عمده در راستای شراکت دو کشور است.

وزارت خارجه ایالات متحده با بیان این مطلب کاملاً واضح ساخته است که اساس و بنیاد یک شراکت قوی بین واشنگتن و اسلام آباد، شراکت برای آوردن صلح و ثبات در افغانستان میباشد.

الیس ویلز، یکی از دیپلومات های برجسته وزارت خارجه امریکا گفت که در دیدار مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده و شاه محمود قریشی، همتای پاکستانی اش، افغانستان موضوع اصلی مباحثات بود.

وزارت خارجۀ ایالات متحده بدون ارایۀ جزییات این مذاکرات را سازنده توصیف کرده و گفته است که این تماس ها در آینده نیز ادامه خواهد یافت.

وزارت خارجه پاکستان روز سه شنبه با نشر یک اعلامیه گفت که آقای قریشی با جان بولتون، مشاور امنیت ملی ایالات متحده و لیندسی گراهام از سناتوران برجسته سنای ایالات متحده نیز دیدار و گفتگو کرد.در هر دو ملاقات موضوع افغانستان در صدر صحبت ها قرار داشت.

بر اساس اعلامیه وزارت خارجه پاکستان، در این ملاقات ها روی روابط دو جانبه پاکستان و ایالات متحده و وضعیت منطقه ای در جنوب آسیا، از جمله تلاش ها برای حل و فصل مسالمت آمیز وضعیت افغانستان، بحث شد.

اعلامیه حاکی است که قریشی در ملاقات با بولتون یکبار دیگر دیدگاه پاکستان را بیان داشته گفت که هیچ راه حل نظامی برای بهبود اوضاع در افغانستان وجود ندارد. آقای قریشی در این ملاقات، یکبار دیگر تاکید کرد که پاکستان آماده حمایت از روند صلح در افغانستان برهبری خود افغان ها میباشد.

وزیر خارجه پاکستان گفت که صلح و ثبات در افغانستان برای ثبات و پیشرفت دراز مدت پاکستان، ضروری است.

XS
SM
MD
LG