لینک های دسترسی

Breaking News

استراتیژی جدید امریکا برای افغانستان تاثیر اندک داشته است - گزارش


جنرال جان نیکلسن، فرمانده نیرو های حمایت قاطع در افغانستان در جریان دیدار روز شنبه از ولایت فراه

مفتشین عمومی وزارت های دفاع و خارجه ایالات متحده و اداره انکشاف بین المللی امریکا، طی گزارشی که به کانگرس ایالات متحده ارائه داده اند میگویند که استراتیژی اصلاح شده اداره دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده برای افغانستان، پیشرفت اندکی در برابر شورش گری طالبان داشته است.

نتیجه گیری این گزارش متناقض با اظهارات اردوی امریكا است که در خزان سال قبل گفته بود. اردوی امریکا گفته بود که افغان ها، با پشتیبانی ایالات متحده، وضعیت را تغییر داده و در برابر طالبان که آن ها را "شکست خورده و ناامید" خوانده بودند، به پیروزی های نایل آمده اند.

مفتشین عمومی وزارت های دفاع و خارجه ایالات متحده و اداره انکشاف بین المللی امریکا در گزارش خود با اشاره به یک سلسله حملات مرگبار طالبان به شمول حمله به ولایت فراه میگوید که طالبان هنوز هم قادر به حفظ قلمرو تحت تصرف خود بوده و حملات ویرانگر تروریستی را در کابل و سراسر افغانستان، انجام میدهند.

در این گزارش که سه ماه را تا ختم ماه مارچ سال روان دربر می گیرد، همچنان از ارسال مشاورین جدید امریکایی به افغانستان و مشوره دهی آن ها به سربازان افغان انتقاد شده میگوید که این اقدام احتمال افزایش تلفات غیرنظامی، حملات خودی و تلفات امریکایی را بیشتر خواهد ساخت.

راب منیننگ، سخنگوی وزارت دفاع امریکا در واکنش به این گزارش گفت که آشوب و پیشرفت در افغانستان در کنار هم وجود دارد و این وضعیتی است که در حال حاضر در آن کشور شاهد میباشیم.

منیننگ گفت که نیرو های مسلح افغانستان گام های مهمی را برداشته اند. او به عنوان نمونه از حمایتی که قوای هوایی افغانستان برای سربازان افغان در عقب راندن طالبان که به مرکز ولایت فراه حمله کرده و چندین پوسته امنیتی را مورد حمله قرار داده بودند، یاد کرد. منیننگ همچنان گفت که واحدی از مشاورین اضافی اردوی امریکا برای مشوره دهی نیرو های افغان به فراه مواصلت کرده اند و حکومت افغانستان کنترول کامل فراه را در اختیار دارد.

مفتشین عمومی وزارت های دفاع و خارجه ایالات متحده و اداره انکشاف بین المللی امریکا در گزارش خود با تاکید براینکه سربازان افغان در عملیات ها پیشرفت های داشته اند اما اشاره میکند که پیشرفت در زمینه مصئون نگهداشتن مناطق پر نفوس کمرنگ بوده است.

گزارش همچنان حاکی است که شمار نیرو های امنیتی افغانستان کاهش یافته است، که نگرانی های را در مورد موثر بودن آن ها ایجاد کرده است. به صورت تخمینی شمار اصلی نیروهای نظامی افغانستان ۱۱ درصد پایین تر از سطح تعین شده ۳۵۲۰۰۰ سرباز میباشد، تفاوتی که نشان دهنده مشکلات در نگه داشتن سربازان افغان در اردو است. این گزارش همچنین می گوید که این امر ممکن است نمایانگر افزایش میزان تلفات سربازان افغان باشد.

گزارش روز دوشنبه مفتشین عمومی وزارت های دفاع و خارجه ایالات متحده و اداره انکشاف بین المللی امریکا حاکی است که باوجود فشار های اعمال شده بر پاکستان برای کشانیدن طالبان به میز مذاکره، و تعلیق حدود یک و نیم تا دو ملیارد دالر مساعدت های پلان شده نظامی به پاکستان، آن کشور کدام اقدام قابل ملاحظه را برای از بین بردن پناه گاه های طالبان در پاکستان انجام نداده است.

گزارش: اسوشیتدپرس

برگردان: ژیلا سمیعی

XS
SM
MD
LG